Rice: ABD Barış İçin Çabalayacak

Rice: ABD Barış İçin Çabalayacak

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, Washington'ın Gelecek Yıl İsrail ile Filistin Arasında Bir Barış Anlaşması Sağlanması Çaba Sarf Edeceğini Söyledi, Ancak Bu Süre İçinde Başarı Garantisi Olmadığını da İfade Etti.

Rice: ABD Barış İçin Çabalayacak

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, Washington'ın gelecek yıl İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşması sağlanması çaba sarf edeceğini söyledi, ancak bu süre içinde başarı garantisi olmadığını da ifade etti.

Rice, İsrail ve Filistin liderlerinin, ABD Başkanı George Bush'un görev süresi sona ermeden bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması için çalışma sözü verdiklerini kaydetti.

"Bu sürenin de yaklaşık bir yılı işaret ettiğini hepimiz biliyoruz. Biz, bunu başarmaya çalışacağız" diyen Rice, bu sürede başarı elde etmenin garantisi bulunmadığını da ifade etti.

Rice, ABD'nin gelecek hafta ev sahipliği yapacağı uluslararası Orta Doğu konferansıyla ilgili olarak, Washington'ın Annapolis'te Suriye ile İsrail arasındaki Golan Tepeleri'ne ilişkin anlaşmazlık dahil, diğer sorunların ele alınması için de ortam hazırlayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Annapolis'te düzenlenecek olan Orta Doğu zirvesinin, İsrail-Filistin arasında müzakerelerin başlatılmasını sağlaması durumunda ''başarı'' olarak nitelendirilebileceğini kaydetti.

Rice, gazetecilere açıklamasında, ''bu müzakerelerin başlaması, ileriye doğru büyük bir adım'' dedi.

Kaynak: AA