Resmi Nikaha Yoğun İlgi

Resmi Nikaha Yoğun İlgi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde son zamanlarda evlenen çiftlerin düğün öncesi uğradıkları ilk adres belediye nikah memurluğu oluyor.

Resmi Nikaha Yoğun İlgi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde son zamanlarda evlenen çiftlerin düğün öncesi uğradıkları ilk adres belediye nikah memurluğu oluyor.

Düğün salonu olmayan Yüksekova'da, açık havada yapılan düğün alanında kıyılan nikahlar ilgi görmeye başladı. Çiftler hafta sonu yapacakları düğün merasimleri öncesi öncellikle resmi işlemleri tamamlıyor. Hafta sonunda Belediye Başkanı ya da evlendirme memuru düğün törenine katılarak resmi nikahı tüm davetliler önünde kıyıyorlar.

Nikahlar kıyılmadan önce yetkililer davetlilere resmi nikahın anlam ve önemini belirten açıklamalar yaparak, resmi nikahı olmayan herkesin bir an önce nikah yapması uyarısında bulunuyorlar. Hafta sonu Yüksekova'da öğretmen olarak görev yapan Yasemin Tosun ile Gökhan Akkaya çiftinin düğün törenlerine katılıp nikahlarını kıyan Yüksekova Belediyesi evlendirme memuru Hatice Çapa, evlenme cüzdanını geline verdi.

Resmi nikah törenleri ile ilgili açıklamada bulunan evlendirme memuru Hatice çapa,

son zamanlarda resmi nikah törenlerinde yoğun bir artış olduğunu belirtti.

Çapa, belediye olarak resmi nikahın kıyılmasını ve bunun yaygınlaşmasını önemsediklerini belirterek, "Hala sadece imam nikahı olan ve resmi evlenmelerini yapmayan çiftlerin olduğunu duyuyoruz. Bu durumdaki çiftlerin belediyemize müracaatları durumunda gerekli kolaylıklar gösterilecektir. Resmi nikahın kıyılması ile iki evliliklerin de önü bir nebzede olsa kapanıyor. Zaten biz iki evlilik zihniyetine de karşıyız. İnsanlarımızın zenginleşmesi ile iki evliliğe meyilleri daha çok arttığını gözlemliyoruz. Son günlerde düğünlere katılıp insanlarımızın mutlu günlerinde çiftlerin nikahlarını topluluk içinde kıyıp onlara düğünlerinde evlenme cüzdanlarını vermeyi de bir hizmet olarak biliyoruz. Evlendirme Müdürlüğü'ne başvurulması durumunda sadece kapalı alan değil açık alanlarda da resmi nikah töreni yapılıyor.

Ayrıca bugün evlenmek için belediyemize başvuran öğretmenlerimiz Yasemin Tosun ile Gökhan Akkaya'ya ömür boyu mutluluklar diliyorum" dedi. - HAKKARİ