Rengim Gökmen, Aspendos Festivali'ne İlgisizlikten Yakındı

Rengim Gökmen, Aspendos Festivali'ne İlgisizlikten Yakındı

'Trilyonluk festival yapıyoruz kimsenin umurunda değil'Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Rengim Gökmen, bu yıl 17'ncisi düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne yerel yönetimler ve özel teşebbüsün maddi destek konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

Rengim Gökmen, Aspendos Festivali'ne İlgisizlikten Yakındı

'Trilyonluk festival yapıyoruz kimsenin umurunda değil'

Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)

DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Rengim Gökmen, bu yıl 17'ncisi düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne yerel yönetimler ve özel teşebbüsün maddi destek konusunda yetersiz kaldığını söyledi. Gökmen, "Trilyonluk festival yapıyoruz ama kimsenin umurunda değil. Antalya'ya gelen sanatçıların konaklamasında kolaylık istiyoruz. Ama bırakın kolaylığı, bize verilen konaklama ücretlerinin Avrupalı turistten 23 kat fazla olduğunu öğreniyoruz" dedi.

Bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilecek Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne ilişkin Antalya Hisar Restoran'da basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen, Genel Müdür Yardımcısı Şadi Erdoğan, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytaç Manizade, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen ve DOB sanatçıları katıldı. Yarın başlayıp 1 Temmuz'a kadar devam edecek festivale ilişkin bilgiler veren Gökmen, festival başlangıcının bu yıl ilk kez halk konseri ile yapılacağını söyledi.

Halk konserinin Cumhuriyet Meydanı'nda düzenleneceğini belirten Gökmen, Aspendos Antik Tiyatrosu'ndaki programın ise 8 Haziran'daki ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin Aida Operası ile başlayacağını söyledi. Aida'nın İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin yorumuyla seyirciyle buluşacağını belirten Gökmen, "Ölümsüz eserde ışık tasarımı yine bir İtalyan, Giovanni Pirandello tarafından yapılacak. Kazak sanatçı Şef Renat Salavatov orkestrayı yönetecek, Ahmed Agadi Radames, Gülzat Daurbayeva 'Aida' ve Asel Bekbayeva 'Amneris' rolünde sahne alacak. Eser Ankara İtalyan Kültür Merkezi ve TÜRKSOY'un katkılarıyla seyirci ile buluşacak" diye konuştu.

Festival boyunca sanatseverlere 8 ayrı etkinlik sunulacağını dile getiren Gökmen, Aida ile başlayan festivalin, Üç Silahşörler, Carmen, Bolero Don juan Yunan Dansları, Carmina Burana, Rigoletto, Uçan Hollandalı gibi eserlerle devam edeceğini söyledi. Festivalin finalinin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi olan Barbaros Dans Prodüksiyonu ile yapılacağını açıklayan Gökmen, "Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatını ve 16'ncı Yüzyıl'da Akdeniz'deki Türk deniz akıncılığını çağdaş dans üslubuyla anlatan prodüksiyonu İstanbul, Ankara, İzmir ve Samsun devlet baleleri dansçılarından oluşan topluluk sergileyecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın katkılarıyla hayata geçen eser 1 Temmuz'da Dünya Prömiyeri yapacak" dedi.

Dünya sahnelerinin en popüler konser seçeneği olmayı sürdüren Carmina Burana'nın Berlin Radyo Korosu ve çeşitli ülkelerden bir araya gelen 450 koro sanatçısıyla oluşan Sing Along Turkey Korosu tarafından seslendirileceğini, korodaki toplam sanatçı sayısının 600'e ulaşacağını vurgulayan Gökmen, "Bu konseri tescil ettirmeye kalksak belki de yeni bir rekora imza atabiliriz. Çünkü gerçekten çok kalabalık bir koro ile muhteşem bir program yapacağız. Bu hiç bir sanatseverin kaçırmaması gereken bir deney olacak" diye konuştu.

17 yıldır devam eden Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin Türkiye açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Gökmen şöyle dedi:

"Opera ve bale sanatı bizim dünya ile oluşturacağımız köprünün en önemli ayaklarını oluşturuyor. Bu sanatlar ülkemiz açısından çağdaşlığın önemli bir göstergesi. Hatta Türkiye'yi üçüncü dünya ülkelerinden ayıran en önemli olgu. Hiç bir sanat opera ve bale kadar uluslararası alanda etkili olamaz. Bu sanatlar dünyanın her yerine ulaşabilir. Biz bu festivali halkla bütünleştirebilmek adına bu yıl ilk kez festival başlangıcına halk konseri koyduk. Bundan sonraki yıllarda da bu projemizi bir gelenek haline getirmek istiyoruz."

Yaklaşık 1.5- 2 milyon TL'ye malolan ve uluslararası nitelik taşıyan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne yerel yönetimler ve özel teşebbüsten yeterli desteğin gösterilmediğini vurgulayan Gökmen, bu yüzden bütçede kısıntıya gidebileceklerini söyledi. "Trilyonluk festival yapıyoruz ama kimsenin umurunda değil" diyen Gökmen, "Herkesin manevi desteğini alıyoruz, ama aynı ilgiyi maddi olarak göremiyoruz. Bizim biraz farkındalığa ihtiyacımız var. Bu festival için Antalya'ya gelen sanatçıların konaklamasında kolaylık istiyoruz. Ama bırakın kolaylığı, bize verilen konaklama ücretlerinin Avrupalı turistten 23 kat fazla olduğunu öğreniyoruz. Buradaki sektörler bizim hizmet getirdiğimizin farkına varmalı" diye sitemde bulundu. Basın toplantısı DOB sanatçılarının mini konseri ile sona erdi.

Kaynak: DHA