Haberler » Ekonomi » Haber

Renault Türkiye Genel Müdürü: Ötv Bizi Etkilemedi

Renault Türkiye Genel Müdürü İbrahim Aybar, ÖTV zammının kendi markaları da dahil Türkiye'de yüksek satış yapan otomobillerde etki yaratmadığını, pazardaki rekabetin devam ettiğini söyledi.

Renault Türkiye Genel Müdürü: Ötv Bizi Etkilemedi

Renault Türkiye Genel Müdürü İbrahim Aybar, ÖTV zammının kendi markaları da dahil Türkiye'de yüksek satış yapan otomobillerde etki yaratmadığını, pazardaki rekabetin devam ettiğini söyledi.

İzmir'de düzenlenen 'Autoshow 2011- Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Renault Türkiye Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv firmaları için en önemli unsurun finansman modeli olduğunu söyledi. Aybar, "Faizlerde küçük bir yükselme var ama Türkiye bu sene yine de bizim tahmin ettiğimiz ölçüde geçen yılın üzerinde bir büyümeyle yılı kapatacak" dedi. Renault olarak da satış rakamlarında ciddi bir artış gösterdiklerini, binek otomobil ve ticari satışlarda pazar payını 2 puan iyileştirdiklerini kaydeden Aybar, Türkiye'deki potansiyelin çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

TİCARİLER ÖTV'Yİ YANSITMIYOR

ÖTV zammının yoğun olarak sattıkları ürünlere yönelik olmadığı için kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini söyleyen Aybar şunları söyledi:

"Dacia'nın tüm modelleri ÖTV'den etkilenmedi, diğer otomobillerimizde ÖTV farkını iki modelimiz dışında yansıtmıyoruz. Türkiye'de toplam satışın yüzde 85'ini oluşturan 1600 cc ve altı otomobillerde ÖTV farkı oluşmadı. Dolayısıyla bu pazardaki rekabet de aynı şekilde devam etmekte. Ticari araçlarda bir fark oldu ama markalar bunu müşterilerine yansıtmayarak kampanyalarına devam ediyorlar."

ELEKTRİKLİ OTO YOLLARA ÇIKIYOR

Aybar, dünyada elektrik motorlu otomobillerin bir hayal olmaktan çıkıp hayatın bir parçası haline geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de seri üretimi başlattık. Otomobilimiz burada, yollarda dolaştırmaya başladık. İhracat ayağı da önümüzdeki günlerde yavaş yavaş başlamış olacak. Dolayısıyla diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de piyasaya çıkmaya başlıyor. Elektrikli otomobil Türkiye'de satılabilir olmakla birlikte pazarda yerini alması için hiçbir engeli kalmadı. Önümüzdeki aylarda yollarda görmeye başlayacağız."

SATARKEN TESİSAT KONTROL EDİLECEK

Belediyelerin altyapı hazırlıklarını yapmaya başladıklarını, halkın da yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Renault Türkiye Genel Müdürü İbrahim dile getiren Aybar, şöyle devam etti:

"Elektrikli otomobilleri, normal bir otomobil satar gibi satmayacağız. Kullanacak kişilerin otomobili güvenli şekilde şarj edebileceği uygun elektrik altyapısına sahip olup olmadığını göreceğiz. Eğer bir eksiklik varsa düzenleme isteyeceğiz. Monofaz elektrik akımı gerektiren sistem yeni binalarda var. Koşullar sağlandıktan sonra otomobiller müşterileriyle buluşmaya hazır hale gelecek."

ÖNCE KAMU KURUMLARINA GİDECEK

Aybar, elektrikli otomobilin dizel motorlu otomobil ile fiyat farkının olmayacağını da vurgulayarak normal otomobillerde yüzde 37 ÖTV ödenirken, 85 kilowatt ve altı elektrik motoruna sahip olan otomobillerde yüzde 3 ÖTV uygulamasının elektrikli otomobil fiyatlarının avantajlı hale getirdiğini kaydetti. Aybar, şöyle devam etti:

"Talep çok yoğun, ilgi yüksek. Özellikle büyükşehir belediyeleri ile Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı talep etti, önce bu teslimatları yapacağız. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gelen talepleri değerlendirmeye başlayacağız."

Aybar, 2020 yılı sonuna kadar geçecek olan sürede toplam satışın yüzde 10'una varacak bir satış hacmi hedeflediklerini ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na da sunum yaptıklarını ve yakın ilgi gördüklerini kaydeden Aybar, "Somutlaşmasını gelecek günlerde göreceğiz" dedi. - İzmir