Renault Müdürü Aybar: "Önümüzdeki günlerde bir miktar fiyat artışı olacak"

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ekonomideki son gelişmeler nedeniyle önümüzdeki günlerde belli bir miktarda zam yapacaklarını söyledi.

Renault Müdürü Aybar:

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ekonomideki son gelişmeler nedeniyle önümüzdeki günlerde belli bir miktarda zam yapacaklarını söyledi.

''Bursa 5. Otoshow Fuarı''nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Aybar, ekonomik durgunluğun ilk 3 ay için geçerli olmadığını, bu dönemde belli ibr dinamizm gerçekleştiğini kaydetti. Satışların herkesin beklediği oranda hatta üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Aybar, şöyle konuştu: ''Önümüzdeki günlerde şu son birkaç gündür yaşanmış olan makro ekonomik değişimin sonucunda bir fiyat artışı, söz konusu olacaktır. Bunu 1- 2 gün içinde açıklamış olacağız. Bunlar tabii genel makro ekonomik gelişimin getirdiği sonuçlardır. Bütün dünyada ham madde fiyatları artarken, dünyada belli bir gelişme yaşanırken Türkiye'de de tabi global pazarların artık bir parçası olarak bunun etkisi olacaktır. Netice itibarıyla bir miktar fiyat ayarlaması gözüküyor.''

Zam oranı konusunda ise Aybar, ''Elbette bizler de kendi hesaplarımızı yapıyoruz ve bu hesaplar sonucunda belli ölçülerde zam gereği ortaya çıktı, bunu gerçekleştireceğiz. Nisan ayı başından itibaren, kendi firmam adına konuşuyorum 1 -2 gün içinde yapacağız, zannediyorum yüzde 2 civarında olur.'' dedi.

"TÜRKİYE SON 4 YILDAKİ İSTİKRARI SÜRDÜRÜRSE, BİRÇOK MARKA YATIRIMA DEVAM EDER"

Aybar, bir gazetecinin ithal otomobillerin pazar durumunu sorması üzerine ise, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı olarak şu cevabı verdi: "Pazarımız öyle bir global özelliğe sahip ki bunun ithali yerlisi küçüğü büyüğü söz konusu değil. Türkiye son 4 yıldır yaşadığı istikrar ve canlılığı sürdürmesi halinde, birçok markaların yatırımları devam edecek. Bu Türkiye'ye daha fazla istihdam, daha fazla katma değer ve ihracat imkanı demektir. Buna mukabil, ülkemizin pazarının canlı olması, aynı zamanda bu markaların dünyada ürettiklerinin Türkiye'de de satışı demektir. Bundan ne katma değer çıkıyor, diye bakmak lazım. Neticede geçen yıl ki rakamlara bakalım. 820 bin araç ihraç etmiş Türkiye, 345 bin araç ithal etmiş. Sonuçta da ithalat ihracat dengesinde Türkiye 4 milyar dolara yakın bir ticaret fazlası bu sektörde üretebilmiş, bence mühim olan budur. Bence global pazarlarda, bu dengeye dikkat ederek büyümek her zaman için özellikle bizlerin menfaatidir.''