Rektör Aydın: Sporun İçine Bilimi Koyuyoruz

Rektör Aydın: Sporun İçine Bilimi Koyuyoruz

30.11.2012 13:21 | Son Güncelleme: 30.11.2012 13:21
Rektör Aydın: Sporun İçine Bilimi Koyuyoruz

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Davut Aydın, yeni YÖK Yasası ile birlikte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun fakülteye dönüşeceğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, yeni YÖK Yasası ile birlikte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun fakülteye dönüşeceğini söyledi. Bu sayede Türkiye'deki spora daha fazla katkı yapmak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Sporu geniş kitlelere yayarken bunun eğitimini getirmemiz, Sporun içine bilimi koymamız gerekiyor. Bilimi koymak ancak eğitimle olur, araştırmayla olur, çalışarak olur." diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, üniversitenin radyosu olan Radyo A'nın konuğu oldu. Türk yükseköğretiminin yüzde 48'inin Anadolu Üniversitesi'nde öğrenci olduğunu söyleyen Aydın, yurt içinde 81 ilde 957 ilçede ve 30 ülkede açıköğretim hizmeti verdiklerine değindi. Açıköğretim faaliyetlerinin Anadolu Üniversitesi'nin odağı olduğunu belirten Rektör Aydın, "Örgün eğitim ve açıköğretim faaliyetleriyle birlikte sertifika, lisansüstü, yüksek lisans, doktora tüm bunları bir bütünlük içerisinde yapan bir üniversiteyiz. Dolayısıyla açıköğretim faaliyetleri üniversitenin odak alanıdır." dedi.

Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu'nun, yeni YÖK Yasası'nın öngördüğü şekilde fakülteye dönüştürüleceği bilgisini veren Aydın, bu kapsamda akademik çalışmaların arttırılmasının, staj ve uygulamaların geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Üniversitenin Eskişehirspor ile yaptığı anlaşmadan bahseden Aydın, "Çeşitli öğrencilerimize bizde okuyun orada oynayın diyoruz. Anadolu Üniversitesi Spor Kulübü şu anda on dokuz dalda faaliyet gösteriyor. Öğrencilerimiz o sportif faaliyetlere daha fazla katılmalılar. BESYO, çeşitli spor faaliyetlerini besliyor, bunu daha ileriye taşımayı bekliyoruz ve akademik çalışmaları arttırmalarını bekliyoruz. Sektördeki kurumlarla iş yapmayı umuyorum." ifadelerini kullandı.

Aydın ayrıca, Türkiye'deki hakemlerin eğitimi konusunda, açıköğretim sistemini de kullanarak Türkiye'deki amatör ve profesyonel hakemlerin ve gelecekteki hakem adaylarının eğitimi konusunda tekliflerde bulunduklarını açıkladı.

"BEKLENTİM SPORUN TABANA YAYILMASI"

Açıköğretimdeki bilgi birikimini de kullanarak Türkiye'deki spora daha fazla katkı yapmak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Sporu geniş kitlelere yayarken bunun eğitimini getirmemiz, sporun içine bilimi koymamız gerekiyor. Bilimi koymak ancak eğitimle olur, araştırmayla olur, çalışarak olur." şeklinde konuştu. Toplumun spor bilgisini ve kültürünü geliştirmek istediklerin, bunu yapmanın yolunun açıköğretimden geçtiğini söyledi. Rektör Aydın, spor ve bilimin bir arada olacağı yeni sistemden beklentisini de şöyle açıkladı: "Benim beklentilerim Türkiye'de spor camiasıyla, futbol camiasıyla, çeşitli dallarda görev yapan federasyonlarla iş birliği yaparak sporun tabana yayılmasını ve toplumun spor konusunda eğitilmesinin çok doğru olacağını düşünüyorum. Burada yaptığımız çalışmalarda biz kriz eğitimi yapabiliriz, teknolojiyi kullanabiliriz. TRT okul aracılığı ile toplumu eğitecek programlarımız olabilir. Bu bilgi birikimimizi BESYO ile beraber tüm topluma yaymak istiyoruz, bunun üzerinde çalışıyoruz."

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Rektör Aydın: Sporun İçine Bilimi Koyuyoruz - Aydın
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 15:27:55. #1.15#
title