Rektör Adayı Gidener: "Suç Duyurusu ile Cumhurbaşkanı Etki Altına Alınmak İsteniyor"

Rektör Adayı Gidener: "Suç Duyurusu ile Cumhurbaşkanı Etki Altına Alınmak İsteniyor"

Dokuz Eylül Üniversitesi (Deü) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Rektör Adayı Prof. Dr. Sedef Gidener, Kantin İşletmecisi Sebahattin Gece Tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na Hakkında Suç Duyurusu Bulunulmasına Tepki Gösterdi.

Rektör Adayı Gidener:

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve rektör adayı Prof. Dr. Sedef Gidener, kantin işletmecisi Sebahattin Gece tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na hakkında suç duyurusu bulunulmasına tepki gösterdi.

Avukatı Murat Unganer aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Prof. Dr. Sedef Gidener, suç duyurusunun rektörlük atamaları öncesi eski bir husumetten kaynaklandığını iddia etti.

Gidener, avukatı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Müvekkilim Prof. Dr. Sedef Gidener, Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlük seçimlerinde en çok oy alan rektör adayıdır. 21-22 Temmuz 2008 günü YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na taktim edilecek listelerin hazırlandığı bugünlerde müvekkilim Prof. Dr. Sedef Gidener hakkında çıkartılan asılsız haberler maksatlı ve gerçek dışıdır. Müvekkilim hakkında şikayetçi olan kişi, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni işleten, daha sonra ise ihale neticesinde burayı kaybeden fakat buna rağmen kantini tahliye etmediği için hakkında tahliye davası açılarak mahkeme kararıyla tahliye edilen ve bu sebeple de müvekkilime husumeti olan bir kişidir. Müvekkilim Prof. Dr. Sedef Gidener'in gazete haberlerinde çıkan otopark ve klima alımları hakkında mevcut, mevzuat gereği ne bir ihale açmaya, ne de bir firma veya yetkili kişiye ihale vermeye yetkisi yoktur. Müvekkilimin bahsi geçen konularda herhangi bir tasarrufta bulunmaya yetkisi de bulunmamaktadır. Tüm bu konularda yetkili olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'dür. Kaldı ki, habere konu yapılan işlemlerde de herhangi bir usulsüzlük yoktur. Müvekkilim kendi üniversite rektörlük seçimlerinde en çok oyu aldığı ve birkaç gün içinde YÖK tarafından rektörlük aday listesinin yapılacağı bir dönemde isminin geçtiği habere konu şikayetleri maksatlı bulmaktadır. Husumetten kaynaklanan ve 'çamur at, tutmazsa izi kalsın' düşüncesiyle yapılan bu tür şikayetler ve bunu yapanlara karşı her türlü maddi ve manevi tazminat taleplerinde de bulunacaktır. Müvekkilim İzmir ve üniversite camiasında çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle tanınan ve herkesce sevilen bir kişidir. Bunun neticesinde de yapılan rektörlük oylamasında en çok oyu almıştır." denildi.

Kaynak: CHA