Rehn: 'Türkiye Çok Hassas Bir Dönemden Geçiyor'

Rehn: 'Türkiye Çok Hassas Bir Dönemden Geçiyor'

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin, Çok Hassas ve Tarihsel Bir Dönemden Geçtiğini Belirterek, AB'nin 'Sabırlı ve İhtiyatlı Olmasını' İstedi.

Rehn: 'Türkiye Çok Hassas Bir Dönemden Geçiyor'

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin, çok hassas ve tarihsel bir dönemden geçtiğini belirterek, AB'nin "sabırlı ve ihtiyatlı olmasını" istedi.

Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminin "laiklik ve demokrasi ekseninde kutuplaşmalara yol açtığını" belirterek herhangi bir aday üzerinde uzlaşma sağlanamadığını söyledi ve 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı tarafından bir açıklama yayımlandığını hatırlattı.

"Hemen sonraki günün (cumartesi) sabahında yaptığım açıklamada, derin endişe duyduğumu aktardım ve AB üyesi olmak isteyen bir aday ülkede askerler üzerinde sivil kontrol sağlanması gerektiğini hatırlattım. Ayrıca laik demokrasinin AB'nin temel değerlerinden biri olduğunu vurguladım" diyen Rehn, gelinen süreçte yaşanan tartışmalara karşın Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı gösterilmesinin ekonomik ve siyasay istikrar açısından vazgeçilmez olduğunu dile getirdi.

Rehn, "Türkiye, çok hassas ve tarihsel bir dönemden geçiyor. Sabırlı ve ihtiyatlı olmalıyız. Her kriz aynı zamanda bir fırsattır. Türkiye, bu krizden demokrasisini güçlendirerek çıkabilir. Genel seçimlerin ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Türkiye'de daha güçlü bir reform süreci yaşanabilir" diye konuştu.

Rehn, "AB'nin dikkatli davranarak Türkiye'deki ulusalcı hasssasiyetlere yakıt sağlamamasını" istedi.

Bu arada Fransa'da, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçilmesini de değerlendiren Rehn, "AB'nin, üye devletlerin oybirliğiyle aldığı karar gereğince Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürüldüğünü" hatırlattı.

Rehn, "AB'nin oybirliğiyle aldığı bu karara uygun davranmayan bir ülkenin bunun olası sonuçlarına katlanacağı" uyarısında bulundu.

Türkiye ile müzakerelerin ucu açık bir süreç olduğuna dikkati çeken Rehn, "Yani sonucu önceden belirlemiyoruz. Müzakere süreci tamamlanıncaya dek Türkiye'nin katılımı konusunda bağlayıcı bir karar almıyoruz. Türkiye'ye karşı adil ve titiz olmalıyız. Bir söz verdik, bunu tutmalıyız" dedi.

Kaynak: AA