Rehn: "Türk Demokrasisi Güçlenerek Çıkabilir"

Rehn: "Türk Demokrasisi Güçlenerek Çıkabilir"

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'de Demokrasinin, Yaşanan Krizden Daha da Güçlenerek Çıkabileceğini Söyledi.

Rehn:

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'de demokrasinin, yaşanan krizden daha da güçlenerek çıkabileceğini söyledi.

Rehn, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Türkiye krizden kendi çabalarıyla ve demokratik ilkelere tam riayetle çıkmalıdır, hatta krizden, öncekinden daha iyi bir demokratik yapı oluşturarak çıkması olasılığı da var" dedi. Rehn, "Yeni parlamento ve yeni cumhurbaşkanının, reform sürecinin yeniden başlatılması şansına sahip olacağını" da belirtti.

"Türkiye'nin bu zor döneminde" AB'nin Ankara ile dayanışma göstermesinin önemli olduğunu vurgulayan Rehn, "AB'ye aday bir ülkedeki demokratik gelişmeler konusunda duyarlı olmak bizim meşru hakkımızdır" diye konuştu.

Rehn, "Türkiye'nin bir dostu olarak, bugünlerdeki gelişmelerin her zaman demokratik bir çizgide ilerlememiş olmasından kaygı duyuyorum ve demokratik ilkelere saygı, krizin ülkedeki sorumlu tüm liderlerce hızla çözümlenmesi çağrısı yapıyorum" dedi.