Rehn: "AB'ye Katılmak İsteyenlere 'Asla' Dememeliyiz"

Rehn: "AB'ye Katılmak İsteyenlere 'Asla' Dememeliyiz"

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB'ye Katılmak İsteyen Ülkelere Hiçbir Şekilde 'Asla Olmaz' Şeklinde Olumsuz Bir Yanıt Verilmemesi Gerektiğini Söyledi.

Rehn:

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB'ye katılmak isteyen ülkelere hiçbir şekilde ''asla olmaz'' şeklinde olumsuz bir yanıt verilmemesi gerektiğini söyledi.

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi ve Kral Baudouin Vakfı'nın ortaklaşa düzenledikleri ''Avrupa'nın Nihai Sınırları'' konulu açık oturumda konuşan Rehn, AB için zihinleri de sınırlayan sabit sınırlar çizmek yerine ''yeniliğe açık ve dinamik'' sınırlardan bahsetmenin daha akıllıca olacağını bildirdi.

AB'nin zorlukları içine kapanarak değil, yeni sınırlarla aşabileceğine vurgu yapan Rehn, ''daha geniş, daha derin ve daha güçlü bir AB'nin'' arayışında olmak gerektiğini kaydetti.

Rehn, Türkiye ve Batı Balkanlar'ı kapsayan yeni genişleme dalgasının reddedilmesi halinde istikrarsızlık tehdidiyle karşılaşılacağı ve müthiş fırsatlar kaçırılacağı uyarısında bulundu.

Bir soru üzerine AB'nin, aday ülkelerin katılımı için tarih belirlemesine, geçmişteki deneyimler ışığında müzakereler tamamlanıncaya ve müktesebata uyum konusunda her iki taraf emin oluncaya dek karşı olduğunu aktaran Rehn, aday ülkelerin tek taraflı olarak reformların tamamlanması ve katılım için tarih belirlemesinin faydalı olabileceğini ifade etti.

Rehn, Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda yeni AB anayasasının reddedilmesinin en çok ' 'Sırbistan'daki radikalleri, Türkiye'deki milliyetçileri ve Rusya'daki panislavistleri sevindirdiğini'' belirterek ''AB'nin artık içine kapanacağını düşündüler. Bu beklentilerinin yanlış olduğunu göstermeliyiz'' diye konuştu.

Kaynak: AA