'rehberlik Artık Meslek Olarak Kabul Edilmeli'
Haberler » Eğitim » 'rehberlik Artık Meslek Olarak Kabul Edilmeli' - Haberler

'rehberlik Artık Meslek Olarak Kabul Edilmeli'

Balıkesir Üniversitesi (Baü) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof.

'rehberlik Artık Meslek Olarak Kabul Edilmeli'

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Türkiye'de turizm sektörünü oluşturan zincirin en önemli halkalarından birisinin turist rehberleri olduğunu söyledi. Avcıkurt, "Turist rehberliği dünyanın en kutsal mesleklerinden birisidir. Bu özel günde artık rehberliğin bir meslek olarak kabul edilmesi için Rehberlik Meslek Yasası'nın biran önce çıkarılmasını bekliyoruz." dedi.

Her yıl 21 Şuba'ta kutlanan Dünya Rehberler Günü, Balıkesir'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu (BTİOYO) konferans salonunda yapılan kutlama törenine Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Turist Rehberliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Karaman, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Yüksekokul Müdürü Prof. Avcıkurt, törende 21 Şubat Rehberler günü vesilesiyle, başta Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Karaman olmak üzere, etkinliklerde görev alan öğrencilere ve öğretim elemanlarına teşekkür ederek, tüm rehberlerin Dünya Rehberler Günü'nü kutladı. Türkiye'de turizm sektörünü oluşturan zincirin en önemli halkalarından birisinin, mesleklerini büyük fedakarlıklarla icra eden ve sayıları 10 bine yaklaşan turist rehberleri olduğunu dile getiren Prof. Avcıkurt, "Turist Rehberliği dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Bu özel günde artık rehberliğin bir meslek olarak kabul edilmesi için Rehberlik Meslek Yasası'nın biran önce çıkarılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Rehberler Günü'nün dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başlandığı bilgisini veren Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Karaman ise şunları söyledi: "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumu rehberlik hizmetinin niteliği ve saygınlığı konusunda bilgilendirmek ve turizmin çok yönlülüğüne dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Dünyada geçen yıl 935 milyon kişi uluslararası turistik gezi yapmış ve bunun 28.5 milyon kişisi ülkemizde ağırlanmıştır."

Törende ayrıca, BTİOYO'da uzun süredir görev yapmış olan ve geçtiğimiz günlerde Balıkesir'de yaklaşık 40 yıldır çeşitli hastanelerde dahiliye uzmanı olarak görev yapan Marry Rose Hangül'e Prof. Avcıkurt tarafından bir teşekkür plaketi verildi. Turist Rehberliği bölümü öğrencilerinin hazırlayıp sundukları tiyatro oyunu, müzik ve çeşitli etkinlikler kutlanan Dünya Rehberler Günü dolayısıyla gecede Otel Basri'de bir eğlence yemeği organize edildi. - BALIKESİR

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler