Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti!

Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti!

Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti!
Haberler.com - Haberler | Gündem

Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece olarak bilinen Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti! Regaip Kandili ne zaman 2021? Regaip kandili mesajları! Regaip Kandili ne demek? Diyanet Regaip kandili ibadetleri!

Rebeb ayının bitmesi ile Regaip kandili yaklaşıyor. Peki, Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti!Bu yıl Regaip kandili ne zaman? eler yapılır? Regaip kandili fazileti!

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

18 Şubat gecesi ise Regaip Kandili idrak edilecek.

Regaip kandili ne zaman? Regaip kandilinde neler yapılır? Regaip kandili fazileti!

KANDİL İBADETLERİ

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi', XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan'ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela "Recebin ilk Cuma gecesi" dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine "Şaban'ın 15. gecesi" bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, "bayram gecesi" de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bu itibarla kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir..

DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Regaip Kandili: 18 Şubat 2021

Miraç Kandili: 10 Mart 2021

Berat Kandili: 27 Mart 2021

Mevlid Kandili: 17 Ekim 202.

REGAİP NE DEMEK?

Sözlükte "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamındaki ragibenin çoğulu olan regaib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe "bol sevap ve mükâfat, faziletli amel", özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak "müstehap, nâfile ibadet" mânalarında kullanıldığı gibi (İbn Ebû Şeybe, II, 49; İbn Abdülber en-Nemerî, I, 127; Hattâb, II, 79) hicrî takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur (ayrıca bk. KANDİL).

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title