Reform Paketi TBMM'ye Sunulacak
Haberler » Güncel » Reform Paketi TBMM'ye Sunulacak - Haber

Reform Paketi TBMM'ye Sunulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yasa Değişikliklerini İçeren Bir Reform Paketi Ay Sonuna Kadar TBMM'ye Sunulacaktır" Dedi

Reform Paketi TBMM'ye Sunulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa ile ilgili mevzuatta gereken değişikliklerin süratle hayata geçirilebilmesinin büyük önem taşıdığını ifade ederek, "Bu hususu teminen bir anayasa değişikliği paketi en kısa zamanda, farklı alanlarda yasa değişikliklerini içeren bir reform paketi de Mart ayı sonuna kadar TBMM'ye sunulacaktır" dedi.


Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde Yeni Başbakanlık'ta yapılan "19. AB Reform İzleme Grubu" toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Yargı ve Temel Haklar Faslı"nın fiili müzakerelere açılabilmesi için 2008 yılı başından itibaren hazırlıklarına başlanılan 2009 yılı eylül ayında AB Komisyonu'na gönderilen "Yargı Reformu Stratejisi ve Eylem Planı"nın uygulanma sürecinin yakından takip edildiğini kaydetti.


"Son günlerde kamuoyunda yoğun şekilde tartışılan bir husus yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, yargının tarafsızlığının geliştirilmesi ve bu bağlamda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun objektiflik, tarafsızlık ve şeffaflık temelinde uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması konusu" olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu konu söz konusu strateji ve eylem planının kısa vadeli öncelikleri arasında yer almaktadır" dedi.


Erdoğan, "Yargı Reformu Stratejisi ve Eylem Planı"nın, güncel tartışmalardan çok önce hazırlandığını belirterek, toplantıda bu çerçevede öngörülen tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi için gereken kararlılığın gösterilmesi hususu üzerinde durulduğunu ifade etti.


Türkiye'de, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında önemli atılımların gerçekleştirilmeye devam edebilmesi için başta Anayasa olmak üzere, ilgili mevzuatlarda gereken değişikliklerin "süratle hayata geçirilebilmesinin büyük önem" taşıdığının altını çizen Erdoğan, "Bu hususu teminen bir anayasa değişikliği paketi en kısa zamanda, farklı alanlarda yasa değişikliklerini içeren bir reform paketi de Mart ayı sonuna kadar TBMM'ye sunulacaktır" dedi.


-HSYK YASAMA ORGANI DEĞİL-


Erdoğan, toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yüksek yargı organlarına ziyaretinin anımsatılması ve "Buralardan gelen açıklamalara göre, HSYK konusunda geri adım atmayacaklarını söylediler. Bu, düşünce sizin için engel mi, engelse nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, HSYK'nın yasama organı olmadığını vurgulayarak şöyle dedi:


"Yasaları, yasama organı yapar. Anayasayı, yasama organı yapar. Dikkat edilirse konuşmamda bir şey söyledim; yani AB'nin bu noktadaki 27 ülkesinde uygulama neyse, hatta daha ileri gittim dünyadaki uygulamalar neyse, adeta biz bunun bileşkesini oluşturmanın gayreti içindeyiz. Burada geri adım atmayız, atarız, bu tür, eğer biz bir çatışmanın içine girersek orada sağlıklı bir neticeye ulaşamayız. Burada ben anlayışı yok, burada biz anlayışı var. Biz anlayışı içinde yer alanlarla biz bu tür bir adımı atmak istiyoruz. Eğer benim bakanım kalkıp, bu kurumların hepsini ziyaret ediyorsa, o nezaket görevini yerine getirmiştir, dolayısıyla aynı şekilde biz karşı nezaketi de kendilerinden bekleriz. O da nedir; düşüncelerini söylerler, düşüncelerini söyledikten sonra, yasama organı bu düşüncelerin çerçevesi içinde çalışmasını yapar. Bu çalışmalar neticesinde de TBMM, olması gerekeni parlamentoda müzakere ederek yasayı çıkarır. Olay budur, bunun işleyişi budur. Bizim tavsiyemiz şudur: Lütfen ön yargıları bırakalım, ön yargılardan uzak bir şekilde 27 tane AB üyesi ülkede uygulama nedir? Bu uygulamayı herkes gözden geçirsin. HSYK'nın içinde olanlara da tavsiye ediyorum, onlar da gözden geçirsin. Parlamentoda gurubu olan partiler de inanıyorum ki onlar da gözden geçiriyorlar. Dışarıdaki STK'lar, onlar da gözden geçirsinler. Ve burada bir konsensüs oluşsun istiyoruz. Ve bunu hatta biz uzlaşmayla gerçekleştirelim diyoruz. Onun için de bakanımıza "dolaş, müzakere edin' dedik. Ve ondan sonra da grupları aynı şekilde dolaşalım, onlarla da bu işin müzakeresini yapalım, ondan sonra da parlamentoda bu adımı atalım."


-A'DAN Z'YE BİR DEĞİŞİKLİK YOK-


    


"Anayasa değişiklik paketinin içinde hangi başlıklar olacak? Bir de paketi muhalefete götürecek misiniz?" sorusuna Başbakan Erdoğan, A'dan Z'ye bir anayasa değişikliğini konuşmadıklarını, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu:


"Biz, burada başta yargı reformu olmak üzere yine ombudsmanlık gibi yine AB sürecinde hep gündemde kalan konular, bunun yanında siyasi partilerle ilgili özellikle seçimlerde sandık güvenliğiyle alakalı, buna benzer konularda arkadaşlarımız çalışmaları şu anda yapıyorlar. Bunlar netleştikçe bunları duyacaksınız. Fakat tabii zaman itibariyle çok fazla bir zamana, elimizde böyle bir fırsat yok. Onun için de süratle bunu bitirip, hemen diğer siyasi partilere, parlamento içi, parlamento dışı götürmeyi hedefliyoruz. Sadece parlamento içi değil, daha önce yaptığımız gibi diğer siyasi partilerle de bunu görüşmeyi hedefliyoruz. Onlarla da görüştükten sonra nihai kararı verip adımımız atacağız."


-BUGÜNÜMÜZE BAKALIM-


Bir gazetecinin, "Bugün 28 Şubat... Açıklamanız olacak mı? 1000 yıl sürer açıklamasıyla ilgili de yorumlar var, 10 yıla bile kalmadan bitti şeklinde" sözleri üzerine Erdoğan, bu tarz değerlendirmelerin hiçbirinin içinde yer almadığını ifade etti.


Erdoğan, "Çünkü bir insan, bin yıl yaşamayacağına göre, bu kadar uzun bir süreci değerlendirmenin de anlamı yok. Biz, önce bir defa anı değerlendirelim ve bu anı değerlendirirken de geleceğe bir ufuk çizelim. Çünkü dünya neleri gördü" dedi.


"Her şey sürekli olarak güncelleniyor" diyen Erdoğan, "Zaten demokrasinin güzelliği burada. Eğer bunu yakalayabilirsek, işte o zaman demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin bahtiyar insanları, mutlu insanları olarak geleceğe yürüyeceğiz. Onun için ön yargılardan sıyrılmış bir siyaset anlayışını hep birlikte yakalamalıyız. Bin yıl filan bunların hiçbirini konuşmayalım, biz bugünümüze bakalım ve bundan sonraki süreci nasıl olgunlaştıracağız, nasıl oluşturacağız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne nasıl çıkaracağız, bunun gayreti içinde olalım. Biz şu an bunun gayreti içindeyiz" şeklinde konuştu.


-RUTİN TOPLANTIYI BUGÜN YAPTIK-


Bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmenin anımsatılması üzerine Erdoğan, "Arkadaşlarımın açıklamayı yapmış olmaları lazım" dedi.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile Perşembe günleri rutin görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu hafta Perşembe günü TSK'nın kış tatbikatı olacak Kars'ta. Bu tatbikat sebebiyle, aynı zamanda hafta boyunca Genelkurmay Başkanımızın değişik illerde gezileri olacağı için, bugün bunu yapabilir miyiz, dediler. Kendileriyle cenazede bir aradaydık. Ben de "memnuniyetle' dedim onun için bugün görüşmemizi yaptık, olay budur" diye konuştu.


    


-YANLIŞ ADIMLAR SÜRECİ BALTALAR-


Başbakan Erdoğan, "ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde ele alınacak 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını isteyen tasarıyla temaslarını olup olmadığına ilişkin" bir soruya ise şu yanıtı verdi:


"Bu konuyla ilgili olarak tabii ki temaslarımız sürekli var. Benim son ABD seyahatimde bu konuyu da görüştük. Dışişleri bakanım sürekli görüşüyor. Bu arada Dışilişkiler komisyonumuz, milletvekili arkadaşlarımız, bir grup şu anda ABD'de bulunuyorlar. Kongre üyeleriyle yaptıkları, yapacakları görüşmeler var. Bu süreç devam ediyor. Tabii bizim duruşumuz bellidir. İsviçre'den başlayan bir süreç vardır. Bu süreçten sonrası bizim iyi niyetimiz de devam etmektedir. Yani bu iyi niyet karşılıklı olarak devam ederse, netice alacağımıza ben inanıyorum. Ama bu iyi niyeti, eğer 4 Martta orada böyle yanlış bir adım atılacak olursa 24 Nisanda bir yanlış adım atılacak olursa bu süreci, bu baltalar. Bu yanlış bir adım olur. Öyle zannediyorum ki bu hassasiyeti de herhalde kongre üyeleri gözetecektir." (ANKA)


(HM/EÖ)

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler