Referandum Ertelenmeyecek

Referandum Ertelenmeyecek

Kuzey Irak'ı Ziyaret Eden ABD'nin Bağdat Büyükelçisinin Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Kürt Yetkilileriyle Görüşmelerinde Kerkük Referandumunun Ertelenmeyeceğini Söylediği Bildirildi.

Referandum Ertelenmeyecek

Kuzey Irak’ı ziyaret eden ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan C. Crocker'in Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Kürt yetkilileriyle görüşmelerinde Kerkük referandumunun ertelenmeyeceğini söylediği bildirildi. Kürt Yönetimi ise, Crocker’den Amerikan’nın “Türkiye’nin bombardımanları”na karşı tavır alması istedi.

KYB’nin resmi internet sitesine göre, Kuzey Irak’a “sürpriz” bir ziyarette bulunan Büyükelçi Crocker, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile de görüştü. Görüşmelerde Türk ordusunun “Kürdistan bölgesine yönelik devam eden bombardımanları, Kerkük referandumu ve Irak petrol yasa tasarısı sorunu”nun gündeme geldiği belirtildi.

Crocker ve beraberindeki heyetin görüşme sırasında Irak Anayasası’nın Kerkük’te referandum öngören 140.Maddesi’nin uygulanmasının ertelenmesini gerektirecek hiçbir neden olmadığını söylediği kaydedildi.

Kürt yönetiminin ise, “Türkiye’nin son iki gündür Kürdistan Bölgesine yönelik yoğunlaşan top saldırılarına ilişkin Amerikan heyetine bilgi verdiği ve Amerikan’dan Türkiye’nin bombardımanlarına karşı tavır almasını istediği” ifade ediliyor.

Bu arada, Kerkük kentini de ziyaret eden Ryan C. Crocker, Vali Abdurrahman Mustafa ile yaptığı görüşmede, Kerkük referandumu’nun ertelenmeyeceğini söyledi. Crocker, Kerkük’te güvenlik ve istikrarın sağlanması, kentte yarım kalan hizmet projelerinin tamamlanması konusunda gerekli desteği sunacaklarını bildirdi.

ABD heyeti’nin Kerkük ziyaretine ilişkin olarak KYB sitesine bir açıklama yapan Vali Abdurrahman Mustafa da, ABD’nin Irak Büyükelçisi Ryan C. Crocker’in 140.maddenin zamanında uygulanmasını desteklediklerini ve referandumun da ertelenmeyeceği konusunda güvence verdiklerini söyledi.