Referandum Birleşik Krallık'ın Topraklarını Daraltabilir

Referandum Birleşik Krallık'ın Topraklarını Daraltabilir

Birleşik Krallık'taki referandumun ardından Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan ayrılık sinyalleri geldi. Kuzey İrlanda'da İrlanda ile birleşme çağrıları yapılırken, İskoçya geleceğini AB'de görüyor.

Referandum Birleşik Krallık'ın Topraklarını Daraltabilir
24.06.2016 15:34 | Son Güncelleme: 24.06.2016 18:00

Birleşik Krallık'ta yapılan referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkmasının ardından, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan Büyük Britanya'nın geleceğine dair soru işaretlerine neden olacak açıklamalar geldi.

İSKOÇYA VE KUZEY İRLANDA'DAN AYRILIK SİNYALİ GELDİ

Çoğunluğu Avrupa Birliği'nde kalma yönünde oy kullanan İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan Birleşik Krallık'tan ayrılma yönünde sinyaller geliyor.

"İRLANDA'YLA BİRLEŞME ÇAĞRISI YAPTI"

On yıllar boyunca Birleşik Krallık'a karşı savaşan IRA'nın siyasi kanadı konumundaki Sinn Fein'in Kuzey İrlanda'daki lideri Declan Kearney, İrlanda'yla birleşme yönünde çağrıda bulundu. Birleşik Krallık'ın Kuzey İrlanda'nın kendilerinden ayrılarak İrlanda'yla birleşmesinin yolunu açacak bir seçime izin vermesi gerektiğini söyledi. "Kuzey'in İngiltere'deki seçimlerin kuyruğuna takılacağı bir durum var. Sinn Fein olarak uzun süredir dillendirdiğimiz talebimiz olan sınır oylaması için baskıda bulunacağız" dedi.

"İSKOÇYA GELECEĞİ AB'DE GÖRÜYOR"

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, ülkelerinin geleceğini AB'de gördüklerini söyledi. "İskoçya, yüzde 62'ye 38'le açık ve kesin bir şekilde AB'de kalmak yönünde oy kullandı" dedi. Sturgeon, ikinci bağımsızlık oylamasının düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İskoçya Kültür, Avrupa ve Dış İlişkiler Kabine Bakanı Fiona Hyslop da "Kararların sonuçları olur. Birleşik Krallık da İskoç halkının çıkarlarına karşı bir karar aldı. Bunun sonuçları olacak" dedi.

18 Eylül 2014'te İskoçya'da, Birleşik Krallık'tan bağımsızlık için yapılan referandumda sandıktan 'hayır' kararı çıkmıştı. Bağımsızlığa 'hayır' diyenlerin oranı yüzde 55, 'evet' diyenlerin ise yüzde 45 olmuştu.

İSPANYA'DAN CEBELİTARIK TEKLİFİ

Büyük Britanya'nın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'ta da nüfusun yüzde 96'sı AB'de kalma yönünde oy kullandı. Bunun üzerine İspanya, Cebelitarık'ı egemenliğine almak üzere harekete geçti. İspanyol radyosuna konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, "Formülümüz belli bir süre Britanya-İspanya ortak egemenliğini uygulamak. Zaman geçtikten sonra da Cebelitarık'ın yeniden İspanyol egemenliğine geçmesi." dedi.

2002 yılında Cebelitarık'ta yapılan referandumda, halkın yüzde 99'a yakını İspanya'yla İngiltere'nin ortak egemenliğini reddetmişti. Tek komşusu İspanya olan ülke, 1713'ten bu yana Birleşik Krallık kontrolünde.

Haber Yorumları (36)
CNN_: TÜRKİYE ER YA DA GEÇ BÖLÜNÜCEK. . BUNA İRAN DA DAHİL. SADECE BÖLÜNME ŞEKLİNİ ÖN GÖREMİYORUZ. . . KANLI MI BÖLÜNECEK YOKSA SULH İÇİNDE Mİ. . . .
GERÇEKLERDEN KAÇAMAYIZ: Türk devleti kurulurken Lozanda Kürtler temsil edilmedi. . Hiç bir Kürt temsilcisine yer verilmedi. . Alavere dalavere ile Türk heyeti Kürtler müslüman toplum onlarda Türk diyip Kürtlerin tüm imtiyazları hakları buhar oldu. . O yüzden diyorum Bu cumhuriyet hiç bir zaman gerçek manada Kürtlerin cumhuriyeti olmadı olamadı. . Zaten yaşadığımız süreçte bunu gözler önüne seriyor. . . Ya yeni demokratik bir cumhuriyet inşa edilip Kürtlerinde söz sahibi olduğu bir devlet olacağız ya da bölüneceğiz. .
GERÇEKLERDEN KAÇAMAYIZ: Türk devleti kurulurken Lozanda Kürtler temsil edilmedi. . Hiç bir Kürt temsilcisine yer verilmedi. . Alavere dalavere ile Türk heyeti Kürtler müslüman toplum onlarda Türk diyip Kürtlerin tüm imtiyazları hakları buhar oldu. . O yüzden diyorum Bu cumhuriyet hiç bir zaman gerçek manada Kürtlerin cumhuriyeti olmadı olamadı. . Zaten yaşadığımız süreçte bunu gözler önüne seriyor. . . Ya yeni demokratik bir cumhuriyet inşa edilip Kürtlerinde söz sahibi olduğu bir devlet olacağız ya da bölüneceğiz. . , , , ,
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Referandum Birleşik Krallık'ın Topraklarını Daraltabilir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.8.2020 04:44:16. #1.14#
title