"Reaksiyoner Olmayan Bir Anayasa Yapılabilir"

Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'de Reaksiyoner Olmayan Bir Anayasa Yapılabilir

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 40. Yılı Gala gecesine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'de sivil bir anayasa daha öz bir anayasa, reaksiyoner olmayan bir anayasa yapılabilir" dedi.

Beşiktaş'taki Four Season Otel'de gerçekleştirilen gala gecesine iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Gecede konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'de sivil bir Anayasa, daha öz bir Anayasa, reaksiyoner olmayan bir Anayasa yapılabilir. Bunun önündeki tek risk de bir metodoloji hatası yapılırsa orada görürüm açıkçası, seçimlerden sonra hep beraber bir metot hatası yapmadan, bazen usulün esastan önce olduğunu hepimiz söyleriz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de yapılacak yeni bir anayasanın daha katılımcı olması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, "Herkesin sahiplenebileceği ama cesur özgüven içerisinde bir Anayasa yapılabileceğine inanıyorum. Bu sadece siyasi partilerimize düşen bir görev değil, aynı zamanda sivil toplum örgütlerine, Türkiye'nin bütün entelektüellerine, Türkiye'nin bütün birikimini seferber ederek böyle bir Anayasa yaptığımızda Türkiye'nin yeni bir yörüngeye oturacağı ve Türkiye'nin kaybedilen senelerinin süratli bir şekilde tamamlanacağına inancım tamdır" ifadelerini kullandı.

TÜSİAD'ın anayasa konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Bu konuda sizlerin çalışmalarınızı yakından takip ediyorum ve görüyorum ve bunların hepsine teşekkür ediyorum." diye konuştu. (DEVAM EDECEK) - İSTANBUL

Kaynak: CHA