Rdoğan: "Ülkeyi Muhalefet İdare Etmiyor"

Rdoğan: "Ülkeyi Muhalefet İdare Etmiyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya Yönelik Verilen Gensorunun Salı Günü Görüşüleceğini Belirterek, 'Ülkeyi Muhalefet İdare Etmiyor. Ülkeyi İktidar İdare Ediyor. Biz Öyle Muhalefete Falan Pabuç Bırakmayız' Dedi.

Rdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya yönelik verilen gensorunun Salı günü görüşüleceğini belirterek, ''Ülkeyi muhalefet idare etmiyor. Ülkeyi iktidar idare ediyor. Biz öyle muhalefete falan pabuç bırakmayız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir soru üzerine ''Emniyet Genel Müdürlüğüne henüz atama yapılmadığını şu anda gerek valiler, gerekse Emniyet Müdürlüğü konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını'' belirterek, ''Öyle zannediyorum ki önümüzdeki hafta içerisinde Cumhurbaşkanlığına arz ederiz'' dedi.

Hrant Dink cinayetiyle ilgili ''Hemen her gün basına yansıyan gelişmeler var. İstanbul Emniyet Müdürüyle ilgili tasarrufunuz olacak mı? İçişleri Bakanının istifasına yönelik muhalefetten gelen görüşler var. Ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine Erdoğan, "Muhalefet gensoru vermiş Salı günü gensoruyu görüşeceğiz. Ülkeyi muhalefet idare etmiyor. Ülkeyi iktidar idare ediyor. Biz öyle muhalefete falan pabuç bırakmayız, merak etmeyin" yanıtını verdi.

Erdoğan, ''terör örgütüne yönelik Avrupa'da yapılan operasyonlarda ABD ile yürütülen koordinatörlük kurumunun etkisinin olup olmadığının'' sorulması üzerine, "ABD ile yürüttüğümüz bu müşterek çalışmanın, AB üyesi ülkelerle sürekli olarak bu konuyla yapmakta olduğumuz görüşmelerin bir neticesi olduğuna inanıyorum" dedi.

301. maddeye yönelik sivil toplum örgütlerinin önerilerinin bulunduğunun belirtilmesi üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şu anda, bana henüz sivil toplum örgütlerinden bir grubun önerisi geldi. O da dün basına açıklanan bir metindi. Bunun dışında daha farklı sivil toplum örgütlerinden ne gelecek onu da bekliyoruz. Bunlar da geldikten sonra değerlendirmesini arkadaşlarımızla yapacağız.''

''Vatandaşlarına daha kaliteli hizmet götürmeyi, hayatlarını kolaylaştırmayı esas alan modern ve çağdaş kamu idaresinin icapları neyse onları bir bir yerine getirmeye devam edeceğiz'' diyen Başbakan Erdoğan, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin de buna yönelik attıkları adımlardan biri olduğunu ve büyük bir reform niteliği taşıdığını belirtti.

2006 Merkezi Yönetim Bütçe Uygulamalarına yönelik sonuçların üzerinde de durduklarını da belirten Erdoğan,şöyle devam etti:

''2006 yılı, halkımızın refahına ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkıların sağlandığı bir bütçe yılı olmuştur. Göreve geldiğimizden beri, Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal devlet bütçesini eksiksiz olarak hayata geçirmek için önemli reformlara imza atmış ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma özelliğini böylece devletimizin tamamlama sürecindeki önemli bir mesafeyi de almış olduk.''

Başbakan Erdoğan, makro ekonomik dengeleri tutturmak, hedefleri gerçekleştirmek adına, sosyal politikalardan asla vazgeçmediklerini belirterek, "İşçi, memur ve emeklilerimizin alım güçlerini enflasyona karşı koruduk. Sağlıkta dönüşüm projesi çerçevesinde başta yeşil kartlılar olmak üzere tüm vatandaşlarımıza verilen tedavi hizmetlerinde ilaç temininde büyük kolaylıklar getirdik. Köylerimizin boşaldığı değil, imar edildiği bir dönem yaşıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir hükümetin 5. bütçesini yaptığını vurgulayarak bunun Türkiye'nin elde etmiş olduğu istikrarın en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

Siyasi ve ekonomik istikrarı özenle koruyarak Türk insanına daha iyi, insanca bir hayat standardı sunmanın gayreti içerisinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bildiğiniz gibi seçim yılına girmiş bulunuyoruz. MKYK toplantımızda partimizin seçim sürecine yönelik hazırlıklarını da ele aldık. Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum; Seçim ekonomisi uygulamayacağız, ekonomik programdan, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Şartlar ne olursa olsun milletimizin menfaatlerini her zaman her şeyin önünde tutacağız.''

Erdoğan, son gelişmelere yönelik olarak da şunları kaydetti:

''Son gelişmelerde üzülerek şunları görüyoruz ki devletimizin kurumları üzerinden, ortak değerlerimiz üzerinden ne yazık ki hala siyaset yapılmaya devam ediliyor. Elbette hükümetimiz eleştirilecektir, muhalefet de bu noktada görevini yapacaktır. Ancak çatıştıran, kışkırtan, kutuplaştıran bir muhalefet söylemi Hükümetten önce ve daha çok bu ülkeye ve ülkemizin kurumlarına zarar verir.

Özellikle Ana muhalefet parti sözcülerinin kurumlarımızı karşı karşıya getirmeyi amaçlayarak, tırmandırdığı gerilimi çok sakıncalı ve tehlikeli buluyoruz.''