Rasmussen: "Suriye'nin Sınır İhlalini Yakından İzliyoruz, Ancak Askeri Müdahale Niyetimiz Yok"
Haberler » Dünya » Rasmussen: "Suriye'nin Sınır İhlalini Yakından İzliyoruz, Ancak Askeri Müdahale Niyetimiz Yok" - Haberler

Rasmussen: "Suriye'nin Sınır İhlalini Yakından İzliyoruz, Ancak Askeri Müdahale Niyetimiz Yok"

İtalya Başbakanı Mario Monti ile Roma'da biraraya gelen Kuzey Atlantik Paktı (NATO) Genel Sekreteri Rasmussen, Suriye'nin sınır ihlali konusunu yakından izlediklerini, ancak askeri müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

Rasmussen:

Başbakanı ile Roma'da biraraya gelen Kuzey Atlantik Paktı (NATO) Genel Sekreteri Rasmussen, 'nin sınır ihlali konusunu yakından izlediklerini, ancak askeri müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

İtalya Başbakanı Mario Monti ile bir saate yakın görüşme gerçekleştirdiği , basın açıklaması yaptı. Başbakanlık binası Chigi Sarayı'ndaki açıklama sırasında, Suriye'nin sınır ihlalinin ardından Ankara'nın, 'Bir daha olursa gereğini yaparız' yönündeki tepkisi hakkında yorumu sorulan Rasmussen, "Bu konuyu yakından izliyoruz. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da geçen hafta meslektaşlarıyla biraraya gelerek, bu konuda bilgi verdi. Suriye rejiminin yaptıklarını güçlü bir şekilde kınıyoruz, ancak Annan planı Suriye için en iyi çözüm. Bir askeri müdahale niyetimiz yok" diye yanıt verdi.

KRİZ DÖNEMİNDE NASIL GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLARIZ?

20 ve 21 Mayıs tarihleri arasında Chicago'da gerçekleştirilecek olan NATO Zirvesi'ne de değinen Rasmussen, "Orada İttifak'ın, güçlü ve güvenli bir şekilde 2020 ve ötesine ulaşması için gereken kararları alacağız. ve güvenlik birbirlerine sıkı sıkıya bağlı iki unsurdur. Chicago'da, ekonomik anlamda kemer sıkma politikaları uygulanırken nasıl güvenliğin sağlanabileceğini de tartışacağız" dedi.

Zayıf bir ekonominin güvenlik için daha az kaynak anlamına geldiğini belirten Rasmussen, "Avrupa, dünya sahnesindeki yerini korumak istiyorsa Avrupalı müttefiklerin güvenlik konusunda yatırımlarını sürdürmeleri gerekiyor. Son yıllarda bir ülkenin yalnız başına bu konuda çalışması daha zor. Ancak güvenlik en yüksek seviyede tutulmalı. Avrupalılar, güvenlik konusunda Amerika'dan daha fazla tutumunu değiştirmeli" diye konuştu.

Başbakan Monti ise 2014 yılında Afganstan'dan birliklerini çekeceklerini, ancak İtalya'nın, ülke halkına olan desteğini sürdüreceğini belirtti.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler