Ramazan Şahin, Güreşte Avrupa Şampiyonu Oldu

Ramazan Şahin, Güreşte Avrupa Şampiyonu Oldu

Finlandiya'nın Tampere Kentinde, 4 Sıklette Yapılan Serbest Stil Müsabakalarıyla Başlayan Avrupa Güreş Şampiyonası'nın İlk Gününde, Türk Milli Takımı'ndan Ramazan Şahin Altın, Sezar Akgül de Bronz Madalya Kazandı.

Ramazan Şahin, Güreşte Avrupa Şampiyonu Oldu

Finlandiya'nın Tampere kentinde, 4 sıklette yapılan serbest stil müsabakalarıyla başlayan Avrupa Güreş Şampiyonası'nın ilk gününde, Türk Milli Takımı'ndan Ramazan Şahin altın, Sezar Akgül de bronz madalya kazandı.

66 kiloda mücadele eden Ramazan Şahin, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra, sabah seansında yaptığı 2. tur müsabakasında İsrailli Yuri Poliack'ı, 2-0 yendikten sonra şampiyonluktaki en önemli rakibi olan Rus Rasul Djukaev karşısında 2-0, yarı finalde de Dünya Şampiyonu Bulgar Serafim Barzakov karşısında 2-0 galip gelerek finale yükselmeyi başardı.

Şahin, akşam seansında finalde Gürcü Koka Kakaledze ile finalde karşılaştı. Rakibi karşısında son derece üstün bir müsabaka çıkaran Şahin, 1-0 ve 2-0'lık periyot skorlarıyla müsabakadan 2-0 galip ayrıldı ve Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de geçen yıl yapılan Dünya Şampiyonası'nda da altın madalya kazanan Şahin, Pekin Olimpiyatları'nda da Türk Milli Takımı'nın en önemli madalya umutlarından biri olacağını gösterdi.

55 kiloda Sezar Akgül de ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Letonyalı Andrejs Vasıljevs'i 2-0 yenen Akgül, çeyrek finalde Belarus'dan Rızvan Godzhiev'e 2-1 yenilmekten kurtulamadı. Bu sporcunun finale yükselmesiyle bronz madalya için şansını sürdüren Akgül, repesaj müsabakasında Ukraynalı Musa Saydulbatalov'u 2-0 yenmeyi başardı. Akgül, akşam seansında Alman Tim Schleicher ile yaptığı bronz madalya müsabakasında 2-0 ve 2-1'lik periyot skorlarıyla 2-0 galip geldi ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Ramazan Şahin, final müsabakasından sonra sevincini Türk seyircilerle paylaşırken, ''Kazandığım altın madalyayı Türk milletine hediye ediyorum. En büyük hedefim Pekin Olimpiyatları. Orada da şampiyon olarak Türk milletini mutlu edeceğim'' diye konuştu.