Ramazan'da Üretimi 10 Kat Artan "Badem Şekeri" Tescilleniyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Ramazan'da Üretimi 10 Kat Artan "Badem Şekeri" Tescilleniyor

Ramazan'da Üretimi 10 Kat Artan
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Ramazan'da üretimi 10 kat artan "Badem Şekeri" tescilleniyor Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın, meşhur badem şekerini tescilleyip dünyaya açıyoruz" demesi, hem üreticileri hem de vatandaşı memnun ettiELAZIĞ - Elazığ'da üretilen ve Ramazan ayında en çok tüketilen gıdalar arasında olan...

Ramazan'da üretimi 10 kat artan "Badem Şekeri" tescilleniyor

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın, meşhur badem şekerini tescilleyip dünyaya açıyoruz" demesi, hem üreticileri hem de vatandaşı memnun etti

ELAZIĞ - Elazığ'da üretilen ve Ramazan ayında en çok tüketilen gıdalar arasında olan badem şekerinin kentin adına tescillenmesi için Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından çalışma başlatılması sevindirdi.

Osmanlı'dan itibaren yapılan badem şekeri, Elazığ'da her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da yoğun ilgi gördü.Bu yıl Ramazan ayında rağbetin 10 kat birde artması nedeniyle kentte badem şekeri üretimi yapanların sayısını da çoğalttı. Elazığ'ın vazgeçilmeyen bir ürünü olan badem şekerinin kentte ait bir marka olarak kazandırılması için ise Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından çalışma başlatıldı. Vali Kaldırım, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ramazan sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden olan Elazığımızın meşhur badem şekerini tescilleyip dünyaya açıyoruz"demesi, hem üreticileri hemde vatandaşı memnun etti.

Badem şekeri üreten Coşkun Ceyhan, "Bu konuyla ilgili olarak Elazığ'a gerçekten çok büyük katkıları olan bir valimiz. Bu konuda kendisinden minnettarız. İlk başta Ağın leblebisinde böyle bir girişimde bulundu. Şimdi de badem şekeri. Bunlar lazım olan şeyler. Elazığ'da şuana kadar hiç kimse sahip çıkmadı. Bir yabancı badem şekerini veya Ağın leblebisini Türkiye'nin hangi ilinde olursa olsun ağzına attığı zaman Elazığ aklına gelsin. Doğuda böyle bir il olduğunu bu lezzette bir şey çıktığını bilsin. Bu bizim için onur verici. Badem şekeri Elazığ'da yılın 12 ayı mevcut. Ama Ramazanda bu kat kat yükseliyor. Artık ramazanda iftarların bir ekolu haline geldi. Herkes çayın yanında kimi tatlı olarak kimi hobi olarak ama olmazsa olmazın yerine geçmiş. Bunu da bütün Türkiye ve bütün dünyaya tanıtmak gerçekten güzel bir şey" ifadesini kullandı.

Badem şekerinin Ramazan ayında önemli bir ürün olduğunu dile getireni ustalardan Erkan Süslü ise "Uzun yıllardan beri geleneksel hale geldi. Son yıllarda Ramazan ayı dışında da satışlarımız devam ediyor. Başkaları sahiplenmeden valimizin katkılarıyla bu konuda bize ön ayak olması çok iyi oldu" diye konuştu.

Badem şekerinin Ramazan ayında çok tüketilen bir gıda olduğunu ifade eden vatandaşlardan Mustafa hekim, "Valimize de çok teşekkür ederiz. Elazığ'a tescillenmesi için büyüklerimize çok teşekkür ederiz. Elazığ'a faydalı bir şey. Tescilli olması çok güzel olur. Malatya'nın kayısısı meşhursa bizimde badem şekerimiz neden meşhur olmasın" şeklinde konuştu.

Elazığ'ın yüzde 70'inin her gün badem şekeri aldığını belirten Mustafa Güzel'de, "Elazığ'ın vazgeçilmezlerinden biridir. Badem şekeri Türkiye'de bir tek Elazığ'da yapılıyor. Bu şeker başka yerde yapılsa bile yan ürün yapılır. Ama Elazığ'da gerçeği yapılıyor. Valimiz eğer bu işi yaparsa Elazığ'ımızı daha çok gururlandırır"diyerek düşüncelerini aktardı.

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title