Rahşan Ecevit: Sezer'e Hakkımı Helal Etmem

Rahşan Ecevit: Sezer'e Hakkımı Helal Etmem

Rahşan Ecevit, 22 Temmuz'da Yapılacak Milletvekili Seçimlerine Aday Olmayacağını Açıklayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'e Aday Olmaması Halinde 'Hakkını Helal Etmeyeceğini' Söyledi.

Rahşan Ecevit: Sezer'e Hakkımı Helal Etmem

DSP Kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, 22 Temmuz'da yapılacak milletvekili seçimlerine aday olmayacağını açıklayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'e aday olmaması halinde "hakkını helal etmeyeceğini" söyledi.

Rahşan Ecevit, Or-An Sitesindeki evinde solda işbirliğini değerlendirdi. PM üyesi Emrahan Halıcı ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ecevit, sol seçmenin CHP ve DSP'ye birlikte hareket etmesi yönünde baskı yaptığını hatırlattı. Ecevit, "İstedikleri oldu. İki sol parti bu sese kulak verdi. Meclise iki ayrı parti olarak girip bu güç birlikteliğini orada da sürdürme kararı aldı. Meclis'te güçbirliği ses birliği demektir. İki parti yan yana gelince daha güçlü ses verecektir. Sol seçmen CHP ve DSP'ye şükran borçludur. Ben de şükran borçluyum" dedi.

Rahşan Ecevit güç birliğinden beklentilini de 8 başlıkta özetledi. Ecevit, IMF politikaları, bölücü ve etnik milliyetçilik tartışmaları, Avrupa ve Amerikanın Türkiye'ye yönelik dayatmaları, Kıbrıs, yabancıla toprak satışı, Irak'ın bütünlüğü ve Amerikanın Ortadoğu projesi konusundaki hassasiyetlerini anlattı. CHP ve DSP'den bu konularda Mecliste özenli davranmalarını istedi.

Rahşan Ecevit, Danıştay saldırısının birinci yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Geçen yıl bugün laiklik karşıtı bir zihniyetin Danıştay'a yaptığı saldırı4 sonucu hayatını kaybeden Hakim Mustafa Yücel Özbilgin toprağa verilmişti. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum ve laik Türkiye Cumhuriyetinin bir daha böyle durumlarla karşılaşmamasını diliyorum" dedi.

Rahşan Ecevit gazetecilerin sorularını da yanıtladı. İşbirliği süreci içinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşüp görüşmediğine ilişkin bir soruya "Hayır, hiç konuşmadık" yanıtını verdi. DSP'ye kaç milletvekilinin verileceğinin sorulması üzerine Ecevit, "O konularla hiç ilgilenmedim" karşılığını verdi.

SEZER ADAY OLMAZSA HAKKIMI HELAL ETMEM

Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in milletvekili adayı olmayacağını açıklamasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya "Çok üzüldüm, aday olmazsa hakkımı helal etmeyeceğimi söyleyeceğim kendisine" yanıtını verdi.

Ecevit, DSP ve CHP seçim işbirliğinin tek başına olmasa bile solda mutlaka iktidar olacağına inandığını söyledi. SHP'nin de bu işbirliğinde yer alıp almayacağının hatırlatılması üzerine Ecevit, "onları konuşmadık aramızda. Önemli olan bu iki büyük partinin güçbirliği yapmasıydı" dedi. Hafta sonu Samsun'da yapılacak Cumhuriyet Mitingi'ne katılıp katılmayacağı sorulunca da Ecevit, "Ben yokum mitinglerde" dedi.

MEDYA İLGİSİ

Rahşan Ecevit'in basın toplantısını adeta bir medya ordusu izledi. Yerli ve yabancı basın mensupları toplantıya büyük ilgi gösterirken, haber kanallarının büyük bölümü de toplantıyı canlı yayınladı. (ANKA)