Rahmi Saltuk; Aynur'un Yaşadıklarını En İyi O Bilir

Rahmi Saltuk; Aynur'un Yaşadıklarını En İyi O Bilir

Türk Halk Müziği'nin ünlü ustalarından Rahmi Saltuk, Aynur Doğan'a, kürtçe şarkı söylediği için bir grubun tepki göstermesini doğru bulmadığını söyledi.

Rahmi Saltuk; Aynur'un Yaşadıklarını En İyi O Bilir

Türk Halk Müziği'nin ünlü ustalarından Rahmi Saltuk, İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde 'Suyun kadınları-Mujeres de Agua' adlı konsere katılan Aynur Doğan'a, kürtçe şarkı söylediği için bir grubun tepki göstermesini doğru bulmadığını söyledi. Saltuk, bu tür hareketlerin toplumu ayrıştırmaya götüreceğine dikkat çekti.

Tatilini Muğla'nın Bodrum İlçesi Gündoğan Beldesi Balımsultan Sitesi'ndeki yazlığında ailesiyle geçiren Rahmi Saltuk, Geçmişte Kürtçe türkü söylenmesine yönelik yasaklamalarla büyük mücadele verdiğini ve hakkında birçok kez dava açıldığını hatırlattı. Saltuk, şunları söyledi:

"Bodrum Kalesi'nde, 1978 yılında verdiğim konserde bırakın Kürtçe söylemeyi karakola verilen listen dışına çıkarak farklı Türkçe şarkı söylediğim için 3 ay hapis cezası verildi. Karar, Yargıtay'da bozuldu. Sonra beraat ettim. Eskiden türkülere, şarkılara devlet müdahale ederdi. Şimdi dinleyici müdahale ediyor. Bu çok daha tehlikeli. Bu tür hareketler toplumu ayrıştırmaya götürür. Unutmamalı ki sanatçılar yaptıkları eserlerle toplumu birleştiren özelliğe sahiptir. Her isteyen sanatçıya tepki gösterip saldırmaya başlarsa, toplum da bölünür. Sanatçı Aynur Doğan, Kürtçe şarkılarını söylemeye başladığı anda bir grubun tepki göstermesini doğru bulmuyorum."- Muğla/ Bodrum