Rafineriyi Su Bastı, İran Gaz Veremedi

Rafineriyi Su Bastı, İran Gaz Veremedi

İran'ın Bazı Kentlerine Doğalgaz Akışını Kısıtlaması ve Türkiye'ye Gönderilen Gazın Kesilmesine Parsian Rafinerisi'ndeki Su Baskınının Neden Olduğu Ortaya Çıktı. İranlı Yetkililer, Rafinerideki Çalışmaların Sürdüğünü, 14 Ocak'a Kadar 10 Milyon Metreküplük Gaz Akışının Sağlanabileceğini, 25 Milyon Metreküplük İlave Akışın İse Bir Ay İçinde Gerçekleşebileceğini İfade Etti.

Rafineriyi Su Bastı, İran Gaz Veremedi

İran'dan Türkiye'ye doğalgaz akışında aşırı soğuklara bağlanan kademeli kısıtlamanın ardından, bugün gazın kesilmesine Ekim ve Kasım aylarında yaşanan su baskınlarının neden olduğu öğrenildi.

İran Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani, ANKA'ya yaptığı açıklamada İran'ın gaz üretimine yeni başlayacak Parsian Rafinerisi'nde aşırı yağışlar sonucu su baskını yaşandığını ve tesisatların zarar gördüğünü söyledi. Noorani, Türkiye'ye planlandığı gibi gaz verilememesi ve İran'ın bazı kentlerinde kesintiye gidilmesinde, su baskının yarattığı hasarın neden olduğunu kaydetti. Ekim ve Kasım ayındaki baskınların ardından, hasarın giderilmesi için çalışmaların büyük oranda tamamlandığını anlatan Noorani, gerekli önlemlerin alındığını artık aşırı yağışlar nedeniyle sorun yaşanmayacağını söyledi.

Noorani, rafineride gaz üretimi için aksayan çalışmaların sürdüğünü ve 14 Ocak'tan itibaren 10 milyon metreküplük doğalgaz çıkışı yapılabileceğini belirterek, bu gazın bir kısmının İran'da kullanılacağını bir kısmının da Türkiye'ye gönderileceğini söyledi.

Aralık ayı öncesine kadar İran'dan günde 27 milyon metreküp gaz alan Türkiye, İran'dan yeniden yeteri kadar gaz alabilmek için yaklaşık 25 gün bekleyecek. İran Petrol Bakanı Vaziri Hamaneh'in konuyla ilgili olarak İran Meclisi'ne de bilgi verdiğini anlatan Noorani, rafinerideki çalışmaların ikinci aşamasında gaz akışının 35 milyon metreküpe ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti. Müsteşar Noorani, bu miktara ulaşılması için ise yaklaşık 25 güne ihtiyaç olduğunu belirtti.(ANKA)

Kaynak: ANKA