Radyolink Hattına Tepki

Radyolink Hattına Tepki

Giresun'un Kavaklar Mahallesine Kurulmak İstenilen Radyolink Hattına Tepki Gösteren Mahalle Halkına Belediye Başkanı Kerim Aksu da Destek Verdi.

Radyolink Hattına Tepki

Giresun'un Kavaklar Mahallesine kurulmak istenilen radyolink hattına tepki gösteren mahalle halkına Belediye Başkanı Kerim Aksu da destek verdi. Aksu, "Belediye olarak sizlerin yanındayız" dedi.

Kavaklar Mahallesi sakinleri, radyolink inşaatını yapan şirketin yetkilisinin geleceğini öğrenince tepki göstermek için biraraya geldi. Eylemde çocuklar da, "Pembe dünyamı karartmayınö, "Baz istasyonuna hayırö ve "Radyolink ve baz istasyonunun zararlarıö yazılı pankartlar taşıdı. Eyleme Belediye Başkanı Aksu ile bazı sivil toplum örgüt temsilcileri de destek verdi. Başkan Aksu burada yaptığı açıklamada, şirketin geçtiğimiz yıl Şubat ayında bölgede radyolink hattı kurulmasına yönelik talebine Belediye Encümeni'nin onay vermediğini hatırlattı ve "Bu kararımıza rağmen bu yapılaşma devam edince yine encümen tarafından şirkete ceza da verildi. Ne ruhsat alınmıştır, ne de elektrik alabilmek için izin talep etmiştir. Kaçak yapılaşmadan dolayı para cezasına da çarptırıldılar. Vatandaşlarımız da şirket aleyhine dava açtı. Dava sürecini bekliyoruz. Kısa sürede sonuçlanacağını düşünüyoruzö dedi. Belediye olarak üzerlerine düşen sorumluluğu aldıklarını anlatan CHP'li Belediye Başkanı Aksu, "Yıkmamıza yönelik şikayetler var. Mahkeme kararı alınmadan kimsenin malını yıkma şansımız yok. Suçlu duruma düşeriz" diye konuştu.

Kavaklar Mahallesi Muhtarı Hasan Akın ise, sağlıklarının tehlikede olduğunu için radyolink hattını istemediklerini belirterek, "Bilimsel açıklamalar baz istasyonunun ve radyolink hattının zararlı olduğunu söylemekte. Gelecekte sağlık sorunları yaşamamak, çocuklarımızın daha sağlıklı yetişmesini sağlamak için mahallemizde bu hattı istemiyoruz. Yasalar çerçevesinde hakkımızı sonuna kadar arayacağızö derken, mahalle halkının avukatı Erol Günaydın da, yapının kaldırılması için yasal sürecin devam ettiğini dile getirdi.

Kaynak: DHA