PYD Eş Başkanı: Rojava Federasyonundan Vazgeçmeyeceğiz - Haberler
Haberi Paylaş

PYD Eş Başkanı: Rojava Federasyonundan Vazgeçmeyeceğiz

Haberler.com - Haberler | Güncel

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin özerk yönetim programına etki etmeyeceğini, Rojava'nın federasyondan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Lübnan'da yayımlanan ve Arap dünyasının prestijli gazetelerinden El-Hayat gazetesine konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye- Rusya ilişkilerinin normalleştirilmesini değerlendirdi. Salih Müslim, sınırda Rus uçağının düşürülmesiyle gerilen Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin özerk yönetim programlarında bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi. Rojava'da federasyondan vazgeçmeyeceklerini ve Afrin ile Kobane'yi birleştireceklerini anlatan Müslim, şöyle dedi:

KOALİSYON VE WASHINGTON DESTEĞİNE GÜVENİYORUZ

"Batı Kürdistan'da (Suriye'nin kuzeyi) 3 ABD üssü var. ABD öncülüğündeki Uluslararası koalisyon ve Washington'un desteğine güveniyoruz. Dış dünya ile diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinin önünü açan ve Kürtler'e ait ayrı bir bayrak kabulü de dahil olmak üzere 85 maddeden oluşan bir federal anayasa taslağı hazırlıyoruz."

"ANKARA'NIN OLUMSUZ ETKİSİ OLMAYACAK"

El-Hayat Gazetesindeki aynı haber de görüşlerine yer verilen Suriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı İlham Ehmed ise, Menbiç ile Afrin arasında bulunan bölgeler başta olmak üzere, IŞİD'in elinde bulunan alanlar Suriye Demokratik Güçleri'nin (DSG) hedefi olacağını ifade ederek, Ankara'nın özellikle kendilerinin oluşturduğu kurumsal ve federal bileşenler üzerinde olumsuz bir etkisinin olamayacağı söyledi. Rusya'nın süper bir güç olarak IŞİD'in yenilmesi için etkin bir rol oynayan DSG'Yi karşısına almayacağını vurgulayan Ehmed, darbenin Türkiye'nin desteklediği Suriye muhalefetinde daha fazla hissedileceğini dile getirdi.

"OBAMA'NIN IŞİD TEMSİLCİSİ YPG'NİN EN ATEŞLİ TARAFTARI"

Gazete, Suriye'deki Kürtler'e en büyük desteğin ABD'den geldiğine atıfta bulunarak, Başkan Barack Obama'nın Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Bret McGurk'un 50 binlik askeri güce sahip PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin en büyük ateşli taraftarı olduğunu yazdı.

PYD Eş Başkanı: Rojava Federasyonundan Vazgeçmeyeceğiz
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (107)
manisalı:korkmayın akp var oldugu sürece pkk yada pyd yede işitede birşey olmaz bunlar tükiyenin ulusal sınırlarını degiştirmek için abd tarafından ve ab ülkeleri tarafından beslenen ihanet şebekeleridir ama unutmayın bu ülkede vatanını seven ulusalcı ve miliyetçi güçlerde var allah hayinlere inşallah izin vermiyecektir
JÖH_BOZKURTLAR_ŞIRNAK:Şırnak merkezde sabah 04. 30 da kırsaldan gelen terörist grup ile çıkan çatışmada 5 pkklı terörist öldürülmüştür. Milletimize bayram hediyemizdir. Hayırlı bayramlar.
PANRIVER:PİYONLUĞUNU İLAN EDEN KİŞİ MODERN KÖLELİĞİNİ KABUL EDEN SALİH
500