Putin: "Rusya Kendisini Suçlu Hissetmemeli"

Putin: "Rusya Kendisini Suçlu Hissetmemeli"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Stalin Döneminde Yapılan Siyasal Temizlik Konusunda Rusya'nın Kendisini Suçlu Hissetmemesi Gerektiğini Belirterek, Tarihlerinde Daha Korkunç Sayfalara Sahip Ülkeler Olduğunu Söyledi.

Putin:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Stalin döneminde yapılan siyasal temizlik konusunda Rusya'nın kendisini suçlu hissetmemesi gerektiğini belirterek, tarihlerinde daha korkunç sayfalara sahip ülkeler olduğunu söyledi.

Eski SSCB'de 1937 yılında gerçekleştirilen ve ''devlet terörü'' olarak adlandırılan, milyonlarca kişinin siyasal nedenlerle öldürüldüğü, hapsedildiği veya sürgüne gönderildiği ''büyük temizliğin'' bu yıl 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan Vladimir Putin, ''Tarihimizde kötü sayfalar var ama başkalarının daha kötü sayfaları var'' dedi.

Putin, öğretmenlere hitaben yaptığı ve televizyondan yayımlanan konuşmasında, "Tarihimizdeki bu kötü dönemleri daima anımsamalıyız ancak hiç kimse Rusya'nın bu nedenle kendisini suçlu hissetmesi gerektiğini isteme hakkına sahip değil" diye konuştu.

ABD'nin 2. Dünya Savaşı sonunda Japonya'ya atom bombası atmasının, Stalin dönemindeki ihlallerden çok daha kötü olduğunu savunan Putin, ABD'nin Vietnam'da yaptıklarına da değindi. Putin, ''Biz, sivil nüfusa karşı nükleer silah kullanmadık. Binlerce kilometrelik mesafeye kimyasallar püskürtmedik veya küçük bir ülkeye, tüm 2. Dünya Savaşı boyunca atılan bombaların 7 katını atmadık. Bu ve başka, örneğin Nazizm gibi, kara sayfalarımız yok'' dedi.

Kaynak: AA