Putin ile Barroso Basının Önünde Tartıştı

Putin ile Barroso Basının Önünde Tartıştı

Moskova'ya Enerji ve İkili İlişkilerin Geliştirilmesi İçin Gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin Ortak Basın Toplantısında Sert Bir Uslupla Tartıştı.

Putin ile Barroso Basının Önünde Tartıştı
07.02.2009 01:30 | Son Güncelleme: 07.02.2009 01:30

Moskova'ya enerji ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin ortak basın toplantısında sert bir uslupla tartıştı. Düzenlenen ortak basın toplantısında Barroso'nun tanınmış gazeteci ve insan hakları savunucularının ölümleri konusunda ciddi endişe duydukları konusunda Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i bilgilendirdiklerini açıklaması Putin'i kızdırdı. Putin, "Barroso konuyu Kremlin'de değerlendirdi, burada açıklıyor. Medvedev burada olmadığı için cevap veremeyecek." eleştirisi getirdi.

Baltık ülkelerinde Rusça konuşan azınlıkların haklarının ihlal edilmesinden de Moskova'nın rahatsız olduğunu kaydeden Putin, Avrupa'yı göçmenlerin haklarını ihlal etmekle suçladı. Putin, "Her ülkenin kendi şartları içinde konuyu ele almak gerekiyor. Rusya her zaman özgürlükler ve hukukun üstünlüğü konusunu tartışmaya hazır. Ancak biz de Baltık ülkelerinde yaşayan Rus azınlığın durumundan memnun değiliz. Avrupa'da yaşayan göçmenlere yönelik ayrımcılığı biliyoruz. Bazı Avrupa ülkelerinde bulunan hapishanelerin durumu da ortada." eleştirisi getirdi.

Söze giren Barroso, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün ülkeler arasındaki diplomasiden daha önemli olduğunu ifade etti. Barroso: "Bunlar doğrudan insanlarla, vatandaşların haklarıyla ilgili şeylerdir. Ben bunun Avrupa medeniyetinin en önemli ortak değeri olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu. Barroso'nun açıklamalarından rahatsız olduğunu ima eden Putin, "Bu tartışmayı devam ettirecek miyiz?" diye sorması üzerine toplantıda hava biraz yumuşadı.

Enerji konusunda değerlendirmede bulunan Barroso, Rusya'nın daha fazla güvenilir ve öngörülebilir olması gerektiğini söyledi. Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin enerji arzının çeşitlenmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Barroso, kendilerinin diğer Güney ve Kuzey Akım'lara da karşı olmadıklarını belirtti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title