Putın Bükreş'teki NATO Zirvesine Katılacak

Putın Bükreş'teki NATO Zirvesine Katılacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Nisan Ayı Başında Yapılacak NATO Zirvesine Katılacağını Söyledi.

Putın Bükreş'teki NATO Zirvesine Katılacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, nisan ayı başında yapılacak NATO zirvesine katılacağını söyledi.

Sergey Lavrov, bir konferansa katılmak için gittiği Cenevre'de, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, Vladimir Putin'in, nisan ayı başında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine katılacağını bildirdi.

2002 yılındaki Roma zirvesinden beri zirveye katılan ilk Rus lider olacak Putin'in, zirveye katılması için yapılan çağrıyı kabul ettiğini belirten Lavrov, ''Bu durum, Rusya'nın herhangi bir konuda diyaloğa açık olduğunu bir kez daha kanıtlıyor'' dedi.

Lavrov, Moskova'nın, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA), füze kalkanı ve ortak güvenlik konularıyla ilgili tüm sorunlar için ''genel olarak kabul edilebilir'' bir çözüm arayışına girilmesi taraftarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Putin'in, silahlanmanın getirdiği risklerle mücadele edilmesi için Rusya, ABD ve Avrupa arasında üçlü işbirliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Lavrov, ''Rus, ABD ve Avrupa üçlüsünün güvenlik ve istikrarla ilgili tüm alanlarda büyük potansiyellere sahip olduğuna eminiz'' diye konuştu.

Rusya'nın, bu üçlü arasında güçlü bağlar kurulmasını savunduğunu ifade eden Lavrov, ancak bu üçlü arasındaki ilişkinin ''eşit ve dürüst'' olması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya ve NATO arasındaki ilişkiler son dönemde giderek gerginleşirken Rusya, NATO'yu, sınırlarındaki askeri varlığını artırarak yeni bir silahlanma yarışını kışkırtmakla suçluyor.