Putın: Anayasa Mahkemesi St-petersburg'a Taşınacak

Putın: Anayasa Mahkemesi St-petersburg'a Taşınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Mayıs 2008 Tarihinde Anayasa Mahkemesinin, Çarlık Rusya'sının Eski Başkenti Olan St-petersburg'a Taşınacağını Açıkladı.

Putın: Anayasa Mahkemesi St-petersburg'a Taşınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Mayıs 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesinin, Çarlık Rusya'sının eski başkenti olan St-Petersburg'a taşınacağını açıkladı.

Putin, parlamentonun alt kanadı Duma'nın Aralık 2006'da bu yöndeki bir karar tasarısını onayladığını hatırlattığı açıklamasında, Mahkemenin 21 Mayıs 2008'de kentin modern bir binasına taşınan Rusya arşivlerinden boşalan eski Senato ve Sinod binalarına taşınacağını söyledi.

Putin açıklamasında, "Dünyanın en güzellerinden olan bu mimari harikası binaların kullanılması teklifi milletvekillerinin girişimiyle kabul edilmiştir" ifadesini kullandı.

"Anayasa istikrarın temelidir" diyen Putin, 2 dönem görev yaptıktan sonra üçüncü bir dönem daha başkanlık yapabilmesi için anayasanın değiştirilmesine karşı çıkmıştı. Mart 2008'deki başkanlık seçimlerinden aday olmayan Putin, bununla birlikte başbakanlık görevini kabul edebileceğini söylemişti.

Büyük Pedro tarafından 1703'te kurulan St-Petersburg, 1715'te Çarlık Rusya'sının başkenti olmuştu. 1918'de Sovyet hükümetinin merkezi Moskova'ya taşınmıştı.

Kaynak: AA