Püf Noktası Haberleri

Püf Noktası haber, Püf Noktası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Püf Noktası - 13.03.2020
Gaziantepli Zekeriya Usta, İstanbul'da katmer yaptı
? Gaziantepli ünlü katmer ustası Zekeriya Usta lakaplı Mehmet Özsimitçi, İstanbul'da üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek katmer yaptı.  İstanbul Rumeli Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri, Gaziantepli ünlü katmer ustası Zekeriya Usta lakaplı Mehmet Özsimitçi'yi üniversitede ağırladı. Zekeriya Usta, Gaziantep'ten getirdiği malzemelerle öğrencilere katmer yapımını öğretti. Zekeriya Ustayı dikkatle izleyen öğrenciler, kolları sıvayarak katmer yaptı.  İÇ MALZEMESİNİ BOL KOYUYORUZ Gaziantep'in güzelliklerini İstanbul'a getirdiklerini söyleyen Mehmet Özsimitçi, 'Katmer bizim yörede sabah kahvaltısında yenilen geleneksel bir tatlıdır. İçerisine hakiki kaymak, şeker, antep fıstığı katıyoruz ve taş fırında pişiriyoruz. Bu lezzeti anlatamam tatmak, yaşamak lazım. Katmer yapmanın püf noktası sevgidir.
Püf Noktası - 28.02.2020
GİV Girişimci Buluşmaları
Son 1 yıl içerisinde konutların fiyatlarının yüzde 10'a yakın arttığını kaydeden Elmas, "Konut fiyatlarında asıl artış 2020'inin ortasından sonra gelecek. Çünkü stoklar ciddi anlamda azalırken yeni inşaatın maliyetinde ortalama yüzde 40 civarında fiyat artışı var. Maliyet artışı yüzde 30-50 kullanılan ürünün döviz girdisine ve lükslüğüne bağlı maliyet değişiyor.Mevcut konutlar tükendikçe, yeni konutlar yapıldıkça fiyatlar artacak. Vatandaş bu fırsatı görmüş durumda. Konuta talep iyi durumda, satışlar da fena değil.İşin püf noktası paradigmada.
Püf Noktası - 07.02.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 1
'LEZZETLİ YEMEĞİN PÜF NOKTASI EL LEZZETİDİR' Kursun usta öğreticisi Deniz Elbir, dün Mardin mutfağına ait kaburga dolması, örok, içli köfte, haşlanmış içli köfte, Artuklu mezesi gibi yöresel yemekleri hazırladıklarını söyledi. Yemeğin püf noktasının el lezzeti olduğunu söyleyen Albir, her insanın el lezzetinin farklı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Kendi aramızda biz hep aşçılık bir aşktır diyoruz.
Püf Noktası - 06.02.2020
Mezun olan aşçılardan görsel şölen
'LEZZETLİ YEMEĞİN PÜF NOKTASI EL LEZZETİDİR' Kursun usta öğreticisi Deniz Elbir, bugün Mardin mutfağına ait kaburga dolması, örok, içli köfte, haşlanmış içli köfte, Artuklu mezesi gibi yöresel yemekleri hazırladıklarını söyledi. Yemeğin püf noktasının el lezzeti olduğunu söyleyen Albir, her insanın el lezzetinin farklı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Kendi aramızda biz hep aşçılık bir aşktır diyoruz.
Püf Noktası - 06.02.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 14
'LEZZETLİ YEMEĞİN PÜF NOKTASI EL LEZZETİDİR' Kursun usta öğreticisi Deniz Elbir, bugün Mardin mutfağına ait kaburga dolması, örok, içli köfte, haşlanmış içli köfte, Artuklu mezesi gibi yöresel yemekleri hazırladıklarını söyledi. Yemeğin püf noktasının el lezzeti olduğunu söyleyen Albir, her insanın el lezzetinin farklı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Kendi aramızda biz hep aşçılık bir aşktır diyoruz.
Püf Noktası - 16.01.2020
Strese yenik düşmemek elinizde!
Uzman Psikolog Simru Kavak strese yenik düşmemenin, onu yönetmenin 9 püf noktasını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Püf Noktası - 08.01.2020
Konyalı 73 yaşındaki terzi Ramazan ustanın meslek aşkı
"Daha yeni açmış gibi heyecanlı bir şekilde çalışıyorum" Şen, Konya merkeze her gittiğinde terziler iş hanına gidip arkadaşlarını ziyaret ettiğini, yeni çıkan modelleri incelediğini belirterek, şöyle devam etti: "Bilmediklerimi de şu yaşta öğrenmek isterim çünkü bundan ekmek yiyoruz. Konfeksiyonu da incelerim. Onlar da güzel kalıplar, modeller çıkarıyorlar. Onları yapmaya çalışıyorum. Zaten onları yapmazsam, beceremezsem ayakta kalamamki. Yenilikleri sürekli takip ediyorum. İşimi severek yapıyorum. Daha yeni açmış gibi heyecanlı bir şekilde çalışıyorum. Allah güç kuvvet verirse mesleğimi sonuna kadar devam ettireceğim." Esnaflığın püf noktasının "sempatiklik" olduğunu dile getiren Şen, "Terzilikten önce esnaflık biraz sempatiklik ister.
Püf Noktası - 03.01.2020
Kenevir yağından şampuan, krem ve sabun üretildi
'DENETİMLER YAPILDI? Hammaddemiz kenevir yağını kendimiz üretiyoruz, bazı testlere tabi tutuyoruz ve seyreltilmemiş bir şekilde ürünlere ekliyoruz. Yağ tüketilebilir, etkili olduğu için gıdada kullanılan yağdan bu ürünleri üretiyoruz. Sağlık Bakanlığı firmamıza gelip denetimleri yaptı. Tüm ürünler bakanlığa bildirildi ondan sonra piyasaya sürüldü.  KENEVİR YAĞININ FAYDALARI İnsanların kenevirdeki negatif algısını kırmak için daha çok ürün üretmeliyiz. Ürünlerimizi kullanan insanlar 'kenevirden gerçekten böyle ürünler yapılıyor mu" diye dönüşler alıyoruz. Kenevirin bu kadar faydalı olduğunu fark eden insan az. Kenevir yağının saçtan tırnağa kadar faydası var. Ciltte egzama, sedef, dermatit gibi sorunlara karşı etkilidir. Günde bir tatlı kaşığı kenevir yağı içilebilir veya salatalara katabilirler, püf noktası sıcağa temas ettirmemek gerekiyor.
Püf Noktası - 28.12.2019
Lezzetiyle ünlü "Kandıra hindisi" yılbaşında sofraları süsleyecek
"Organik hindicilikle alakalı teşvik desteğimiz olacak" Kandıra'da hindi yetiştiriciliğinin devam ettiğini ancak talepleri karşılamakta yetersiz kalındığını vurgulayan Turan, şunları kaydetti: "Hindi üretimini yeniden canlandırmak ve eski günlerine döndürmek için çalışmalarımız var. Gıda Organize Sanayi Bölgesi faaliyete geçtiğinde, oraya organik ürün tedarik edilecek, hindi üzerine işletmeler olacak. Onlara da organik hindicilikle alakalı teşvik anlamında, eski ekonomik değerini taşıması için desteğimiz olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ziraat odası, tarım müdürlüğüyle beraber inşallah bir çalışmamız olacak ama ilk başlardaki seviyeye ulaşmak zaman alacaktır. Kandıra adı geçtiğinde yoğurdu, doğası ve turizmiyle beraber hindiyi de tekrar gündeme taşımak istiyoruz." Lezzetli hindi pişirmenin püf noktası Yaklaşık 30 yıldır ilçede aşçılık yapan Muzaffer Bayraktar (54) ise meşhur Kandıra hindisinin doğal ortamda yetişmesi nedeniyle çok lezzetli olduğunu belirtti.
Püf Noktası - 27.12.2019
Yeni yıl sofranız sağlıklı olsun
Yeni yılı karşılamaya sayılı günler kaldı. Yeni yıla sağlıklı girebilmenin püf noktası, dengeli bir yılbaşı sofrasından geçiyor.
Püf Noktası - 14.11.2019
Geleceğin şefleri dünyadan 38 çeşit ekmek pişirdi
  "MAYMUN EKMEĞİNİ SICAK TÜKETİN!"   Amerika'ya ait 'monkey bread' yani maymun ekmeği yapan öğrencilerden Zeynep Muran, ekmeğini şöyle anlattı:   "Klasik olarak un, tereyağı, süt ve maya kullandık. Farklılığı ise elma ve tereyağı kullanarak bir harç hazırladık ve ekmeğimizi zenginleştirdik. Amerika'da festivallerde tüketilen bir ekmek. Piştikten sonra ekmeğimizi çok bekletmeyi tavsiye etmiyoruz. İçerisinde şeker olduğundan dolayı soğuduğunda aynı lezzeti vermeyecektir. Çabuk tüketilmesini tavsiye edebiliriz. Ekmeğimiz mayalandıktan sonra ufak parçalara bölüyoruz, bu parçaları şeker ve tarçınla lezzetlendirip 40 dakika 180 derecede pişireceğiz."   "HAMSİLİ EKMEĞİN PÜF NOKTASI: BUHARLI FIRIN"   Karadenizli olduğu için Hamsili Ekmek yapmayı tercih ettiğine vurgu yapan Ali Can Yağcı, "İçerisinde ağırlıklı olarak mısır unu var ancak tıknaz olmaması adına beyaz un da ilave ederek yaptık. Hamsi, havuç ve patates kullandık. İçerisinde maya olduğu için kısa bir süre beklemesi iyi olacaktır. Kabartma tozuyla daha çok kabaran bir ekmek. Püf noktası buharlı fırında pişirmek" diye konuştu.
Püf Noktası - 02.11.2019
Mersin Uluslararası Narenciye Festivali başladı
HİSARCIKLIOĞLU ŞEHİRDE SÖZ SAHİBİ OLAN HERKES BİR ARADA TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise birçok festivale şahitlik ettiğini dile getirerek Mersin'in en iyi organizasyonu yaptığını söyledi. Dünya standartlarında bir festival olduğunu kaydeden Hisarcıkoğlu, İşin püf noktası bir araya gelebilmek.
Püf Noktası - 21.10.2019
"Girişimciliğin özü ortak hareket etmekten geçiyor"
Markalaşmanın, işin en önemli püf noktası olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Kim ne iş yapıyorsa işini marka yapsın.
Püf Noktası - 16.10.2019
Kırkağaç'a özgü 4 asırlık lezzet parmak ısırtıyor
Kırkağaç'ta 25 senedir lokanta işleten evli ve 3 çocuk babası aşçı Emin Karaaslan, 'Pideli ayak paça' yemeğinin yapımında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı: "Yöreye özgü yemeğimizin yapımı ilk olarak pideden başlar. Pidemiz yöreye özgüdür. 'Çakal' pide olarak bilinir. Pideleri önce ince ince ufak kareler şeklinde kesersiniz. Tabağa yerleştirirsiniz. Sonra kuzunun kelle ve paça etini suyun içerisinde 5 saat boyunca bekletirsiniz. Ardından 2 saat boyunca kaynatırsınız. Bu kaynayan suyu etinden ayırırsınız. Elde edilen o suyu, pidenin üstüne dökersiniz. İşte tam da püf noktası burada başlıyor.
Püf Noktası - 16.10.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 2
Menemen yiyenler de lezzetini çok sevdiklerini söyledi.  Görüntü Dökümü ------------ -Menemen yapılışı aşama aşama -Menemen ustasından detay -Çakallı bölgesinden drone ile detay -Taşhan'dan drone ile detay -Bölgeden detaylar -Röportajlar -Detaylar -Muhabir anonsu Haber-Kamera: Yaprak KOÇER-Hüseyin KALAY/SAMSUN, ============================= KIRKAĞAÇ'A ÖZGÜ 4 ASIRLIK LEZZET PARMAK ISIRTIYOR  Manisa'nın Kırkağaç ilçesinin 4 asırlık lezzeti 'Pideli ayak paça' yemeği, ilk kez tadanları adeta müdavimi yapıyor.  Osmanlı'dan bugüne gelen 4 asırlık geçmişe sahip Kırkağaç'a özgü 'Pideli ayak paça' yemeği, parmak ısırtıyor. Damakta bıraktığı leziz tadıyla yemek, çevre il ve ilçelerden birçok kişinin Kırkağaç'a gelmesine de neden oluyor. Yöreye özgü pide, paça ve paça eti suyundan yapılan ve porsiyonu 10 lira olan lezzet, ilk kez tadanları müdavimi yapıyor. Kırkağaç'ta 25 senedir lokanta işleten evli ve 3 çocuk babası aşçı Emin Karaaslan, lezzetli 'Pideli ayak paça' yemeğin yapımında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı: "Yöreye özgü yemeğimizin yapımı ilk olarak pideden başlar. Pidemiz yöreye özgüdür. 'Çakal' pide olarak bilinir. Pideleri önce ince ince ufak kareler şeklinde kesersiniz. Tabağa yerleştirirsiniz. Sonra kuzunun kelle ve paça etini suyun içerisinde 5 saat boyunca bekletirsiniz. Ardından 2 saat boyunca kaynatırsınız. Bu kaynayan suyu etinden ayırırsınız. Elde edilen o suyu, pidenin üstüne dökersiniz. İşte tam da püf noktası burada başlıyor.
Püf Noktası - 14.10.2019
Katalan Süreci'nde yargı kararını verdi
- İsyan suçu ve şiddet Devlet Başsavcılığı'nın iddianamesi doğrultusunda, Junqueras ve sekizi tutuklu 11 ayrılıkçı siyasetçi hakkında, devlete karşı isyan (rebelión) suçunu düzenleyen Ceza Kanunu'nun 472. maddesi çerçevesinde dava açıldı. Bu suçun karşılığı 15 ila 25 yıl ağır hapis cezası. İşte tartışmanın püf noktasını da bu madde oluşturuyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Püf Noktası Haberleri | Püf Noktası Haber - Haberler - Sayfa 4 - Püf Noktası haberleri, son dakika püf noktası haber ve gelişmeleri burada. Genç, korona virüsle mücadeleyi anlattı;.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.2.2021 06:18:55. #1.15#
title