Haberler » Ekonomi » Haber

PTT Kargo, Mekke ve Medine'den Hacıların Yükünü Getirecek

Kutsal Topraklara Gidenlerin Hurma ve Hediyelik Eşya Getirme Çilesi Artık Bitiyor. PTT, Hacıların İstedikleri Eşyaları Mekke ve Medine'de Kabul Edip Türkiye'ye Gönderecek.

PTT Kargo, Mekke ve Medine'den Hacıların Yükünü Getirecek

Kutsal topraklara gidenlerin hurma ve hediyelik eşya getirme çilesi artık bitiyor. PTT, hacıların istedikleri eşyaları Mekke ve Medine'de kabul edip Türkiye'ye gönderecek.

PTT Adana Başmüdürü Mahmut Akbal, 'Hacı Eşyalarının Türkiye'ye Nakli Projesi' kapsamında yeni başlanan uygulamaya büyük ilgi gösterildiğini söyledi. Hacıların yurda gönderdikleri malzemelerin, yurdun her tarafına ulaşımını sağladıklarını anlatan Akbal, bunun için personel takviyesi yaptıklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Gümrük Müsteşarlığı işbirliğiyle, kutsal topraklara gidenlerin gönderdikleri eşyanın takibini kolaylıkla yaptıklarını dile getiren Akbal, hacı adaylarının Adana'ya ulaşan kolilerinden en fazla hurmanın dikkat çektiğini söyledi. Gönderilerin büyük titizlikle alınıp, bilgisayarlı takibinin yapıldığını anlatan Akbal, her türlü karışıklığın önüne geçildiğini dile getirdi.

Adana Müftüsü Mehmet Barış da PTT'nin kargo hizmetiyle hacıları büyük bir dertten kurtardığını bildirdi. Barış, kurumlararası işbirliğiyle gerçekleştirilen uygulamaya hacıların ilgi göstereceğini dile getirerek, bu sayede hacıların ibadetlerini gönül huzuruyla yapmalarına da katkı sağlandığını anlattı.

Hacıların bu yıl kişi başı 25 kilogram hurma gönderme hakkı bulunuyor. Zemzem için ise Suudi Arabistan Krallığı toplu halde taşınmasına izin vermiyor. Hacıların 10 litrelik zemzemi uçaklarla getirmeleri tavsiye ediliyor.(CİHAN)