'Psikolojik Bir Savaş Veriliyor'

'Psikolojik Bir Savaş Veriliyor'

Baykal, Ülkenin Garip Bir Dönemin İçerisinden Geçtiğini Belirterek, Anayasa Mahkemesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Karşı Bir Yıpratma Kampanyasının Sistematik Bir Şekilde Yürütüldüğünü Öne Sürdü.

'Psikolojik Bir Savaş Veriliyor'

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, ülkenin garip bir dönemin içerisinden geçtiğini belirterek, ülkenin temel kuruluşları olan Anayasa Mahkemesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı bir yıpratma kampanyasının sistematik bir şekilde yürütüldüğünü öne sürdü.

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde yapılan belediye hizmet binasının açılışına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Baykal, Anayasa Mahkemesi ve Silahlı Kuvvetlerin bir tartışmanın içerisine çekilmeye çalışıldığını belirterek, bu kurumlara karşı adeta bir psikolojik savaş verildiğini savundu. Bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Baykal, "Hepimiz buna tepki gösteriyoruz. Burada her kese görev düşüyor. Artık bu tür tartışmalar sona ermeli, ülke olağan duruma gelmelidir. Krizden çıkışını bir müteahhite, bir taşerona havale edip işin içinden çıkamazsınız. Bu noktada 70 milyona sorumluluk düşmektedir. Yeni bir Türkiye kurmalıyız. Ve bunu de belli temeller üzerine anlaşarak kurmalıyız. Bu temellerden biri de herkesin inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı duyarken, devleti de inanç tartışmalarının dışında tutmalıdır." dedi.

Ülkede yaşanan Anayasa Mahkemesi gerginliği ile ilgili olarak iktidara yüklenen Baykal, şöyle devam etti: "Türkiye ciddi bir tartışmanın içerisinde. Maalesef ülkenin temellerini değiştirmeye yönelik çalışmalar kendisini gösteriyor. Bizim anayasamızın bu konularda ilkeleri vardır. Bu ilkeleri kararlılıkla uygulamanın karşılığında gösterilen tepki gösterilmektedir. Laiklik konusunda bu iktidarın perde arkasından şekillendirme mücadelesi vardır."

Siyasette samimiyet ve dürüstlüğe ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Baykal, herkesin düşüncesini açıkça ortaya koyması gerektiğini, ancak Türkiye'de buna karşı ciddi tereddütler olduğunu aktardı. CHP lideri, laikliğin ülkeyi yöneten siyasi iktidar mensupları tarafından içtenlikle ve dürüstlükle benimsenmediğini iddia etti.

Bir genç kızın 'Atatürk'ü sevmiyorum, Humeyni'yi seviyorum' şeklindeki sözlerine işaret eden Baykal, Türkiye'de türban probleminin arkasında başka şeylerin olduğunu öne sürdü. Türkiye'de bağımsız cumhuriyeti bile sindiremeyenlerin olduğunu söyleyen Baykal, "Milli mücadeleyi içine sindirememiş gençler görüyoruz. Bunlar nerelerde eğitiliyor. Bu ciddi bir sorun ve bazı açmazları da beraberinde getiriyor. Türban talebinde bulunanlar bir bakıyorsunuz 'bağımsızlık da olmayabilir' diyor. Bu bizim milli mücadelede yaşadığımız tablodan farksız. Demokrasi ve türban arkasından başka kavgalar yapılıyor." şeklinde konuştu.

Açıklamalarının son bölümünde gençlerden ve Türkiye'yi yönetmeye talip genç kuşaktan umutlu olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, daha sonra Göynük Belediyesi'nin hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi. Baykal, Kemerli işadamı ve esnaflarla da basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.