Psikiyatri Hastalarına Terapi - Haberler
Haberi Paylaş

Psikiyatri Hastalarına Terapi

AA - Haberler | Yerel
Psikiyatri Hastalarına Terapi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde tedavi gören hastalara spor, müzik, el işi, resim ve benzeri aktivitelerle terapi uygulanmaya başlandı Başhekim Gedik: "Hastalarımıza zaman geçirmeleri açısında sinema odası kurduk. Sosyal açıdan gelişmeleri için resim, yemek, spor yapma.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde tedavi gören hastalara, spor, müzik, el işi, resim ve benzeri aktivitelerle terapi uygulanmaya başlandı.

Diyarbakır Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Şenol Gedik, yaptığı açıklamada, klinikte hastalara yönelik ilaç tedavisi ve terapinin yanı sıra sosyal etkinlik olarak bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

"Hastalarımıza zaman geçirmeleri açısından sinema odası kurduk. Sosyal açıdan gelişmeleri için resim, yemek, spor yapma gibi faaliyetler da uyguluyoruz. Bunlar yatan hastalar için önemli" diyen Gedik, bölgede hiçbir hastanede böyle bir servisin bulunmadığını bildirdi.

Gedik, "Her şeyi içinde olan bir servis. Böylelikle hasta tedavi sonrası normal yaşama adapte olacaktır" dedi.

Psikiyatri Klinik Şefi Doktor Süleyman Dönmezdil de yapılan aktiviteler sayesinde hem tedaviye çok hızlı yanıt aldıklarını hem de hastanın normal hayata adaptasyonunu sağladıklarını belirtti.

Bölgede kapalı ve yataklı servisi bulunan sayılı ruh sağlığı hastanelerinden biri olduklarını belirten Dönmezdil, kliniğin 80 yatak kapasitesine sahip olduğunu, tam kapasiteyle hizmet verdiklerini, ayda 2 bin 500 hastanın tedavi için başvurduğunu aktardı.

Hastanede ilaç tedavisinin yanı sıra sosyal programlara da çok önem verdiklerini kaydeden Dönmezdil, şöyle konuştu:

"Hastalarımız, haftada üç gün birer saat beden eğitimi dersi alıyor. Sosyal etkinlikler, hastanemizde çok yoğun şekilde devam edecek. Aktivitelerimiz arasında kliniğimizde sinema salonu oluşturduk, hastalarımızın el becerilerini artırmak için el işi ve resim atölyesi kurduk, bunun yanı sıra sosyal medyadan yapmış olduğumuz duyuruyla topladığımız kitaplar ile kütüphane ve okuma salonu oluşturuyoruz. Kampanyamıza gazeteci Ece Temelkuran, Özge Mumcu ve Ahmet Hakan ile sinema sanatçısı Nur Sürer destek verdi."

Dönmezdil, amaçlarının hastaları ilaçla ve yatarak tedavi ederken bir yandan da sosyal aktiviteler sayesinde tedavilerine daha hızlı cevap vermelerini sağlayarak, onların sosyal hayata geçişlerini hızlandırmak olduğunu bildirdi.

Klinikte spor faaliyetleri de yaptıklarını belirten Dönmezdil, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Hastalarımız çok memnun, sosyal faaliyetlere çok aktif olarak katılıyorlar. Hastanemizde haftanın üç günü sabahları birer saat hastaları rahatlatmak için spor yapılıyor. Hastalarımızla her gün resim, müzik ve el işi eğitimi aktiviteleri yapıyoruz. Resim ve müzik derslerimizle ilgili olarak çok güzel geri dönüşler alacağımızı düşünüyoruz. Hastalarımız da bu aktivitelere katılarak çok keyif alıyor." - Diyarbakır

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title