Pronk, Yıl Sonuna Dek Görevde

Pronk, Yıl Sonuna Dek Görevde

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Sudan Özel Temsilcisi Jan Pronk'un, Yıl Sonuna Dek Görevini Sürdürmesine Karar Verildi.

Pronk, Yıl Sonuna Dek Görevde

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Sudan Özel Temsilcisi Jan Pronk'un, yıl sonuna dek görevini sürdürmesine karar verildi.

BM Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Kofi Annan'ın, Sudan Özel Temsilcisi Jan Pronk'un, yıl sonuna dek görevini sürdürmesine karar verdiği ve Sudan yetkilileriyle süren görüşmelerden sonra Pronk'un, gelecek ay başkent Hartum'a döneceği bildirildi.

Açıklamada, Pronk'un, Hartum'a dönmesinin ardından görev devir teslim işleriyle meşgul olacağı ve görev süresinin bitiminde New York'a geri geleceği kaydedildi.

Annan'ın, özel temsilcilerinin görev süresiyle ilgili kararları yalnızca kendisinin vereceği hatırlatılan açıklamada, genel sekreterin, Darfur'daki kritik durum da gözönüne alınarak Sudan hükümetiyle iyi ilişkileri sürdürmek istediği ifade edildi.

Açıklamada, özel temsilci Pronk'un yardımcısı Taye Zerihoun'un şu anda BM'nin Sudan'daki yetkili görevlisi olduğu bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarriç, konuyla ilgili sorular üzerine, Pronk'un tam olarak ne zaman Hartum'a döneceğinin kararlaştırılmadığını, bu konuda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Pronk'un Sudan'a dönmesine Sudan hükümetinin tepkisinin ne olacağı yönündeki sorular üzerine Dujarriç, bu konuda herhangi bir sorun çıkmasının beklenmediğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Annan, 22 Ekim'de Sudan Dışişleri Bakanı'ndan, Sudan hükümetinin, Pronk'un ülkeyi 72 saat içinde terketmesini istediğini bildiren bir mektup almıştı. Bunun üzerine Annan, Sudan Özel Temsilcisi Pronk'u New York'a danışmalarda bulunmaya çağırmıştı. Daha sonra genel sekreter, Sudan hükümetinin kararını protesto etmiş ve Pronk'a tam güven duyduğunu ve destek verdiğini açıklamıştı.