Projesinin Karlı Olduğunu İnandıran Esnaf Krediyi Kapacak

Küçük ve Orta Boy İşletmelere (Kobi) Banka Kredileri İçin Kefalet Vermek Amacıyla Kurulan Kredi Garanti Fonu (Kgf) Adana Şubesi, Sanayi Odası Bünyesinde Hizmete Girdi.

Projesinin Karlı Olduğunu İnandıran Esnaf Krediyi Kapacak

Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) banka kredileri için kefalet vermek amacıyla kurulan Kredi Garanti Fonu (KGF) Adana Şubesi, Sanayi Odası bünyesinde hizmete girdi.

KGF'nin açılış töreni öncesinde düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küreselleşen dünyada iş yapabilmenin tek formülünün şirketlerin daha çok üretim ve pazarlama yapmasına bağlı olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Şirketlerimizi büyütmezsek, rekabet alanında ayakta kalmamız mümkün değildir." dedi.

Şirketleri büyütmede en fazla finansman sorunuyla karşılaşıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, girişimcinin elinde olmayan bu paranın bankalardan ağır koşullar nedeniyle kolaylıkla alınamadığına değindi.

"Getir bilanço al kredi" denildiğinde şirketlerin, ekonominin yüzde 50'sin kayıtdışı olduğu bir ortamda mevcut bilançolarla kredi alamadığını bildiren Hisarcıklıoğlu, "İşimizi büyütmek istiyoruz. İmkan var. Bütün dünya pazar olmuş. Her tarafa mal satacağız; fakat paraya ulabilmek için imkanlar sınırlı. Bu çerçevede sanayicinin finansmana ulaşmada en büyük destekçisi KFG A.Ş.'dir. Bu kredi kurumu değil. Sadece sizin kredinize kefil oluyoruz. Tek şart projenizin kar edebilirliğine bizleri inandırabilmenizdir." şeklinde konuştu.

KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ise büyüklük ve iş hacimine göre 23 katılım bankasının fono kefalet verdiğini dile getirdi.

Sistemde risk paylaşımının söz konusu olduğunu açıklayan Yavuz, kredide bankanın yüzde 20, KGF'nin yüzde 80 kefalet verdiğinin altını çizdi.

Kadın ve genç girişimcilere öncelik tanıdıklarına işaret eden Yavuz, TOBB olarak kadınların iş dünyasında istenen yerde olmadığını vurguladı.

Yeni bir projesi olduğu halde kredi bulamayan işletmelerin de fondan yararlanabileceğini bildiren Yavuz, işletme sermayesi olmayan veya yeni bir teknoloji için de kefalet temin ettiklerini söyledi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru hattını yapan şirketle birlikte 10 ilde ortak bir proje geliştirdiklerini hatırlatan Yavuz, boru hattının geçtiği illere tarımsal kredi desteği sunacaklarına dikkat çekti. Yavuz, 30, 60 ve 100 milyon YTL'ye kadar kredi temin edebildiklerini sözlerine ekledi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş de, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyuncu hem KOBİ'lerin hem esnafın kredi bulmakta ciddi sıkıntılar çektiğini bildirdi.

Halen aynı sorunların devam ettiğine işaret eden Özgümüş, bu durumun temel nedenlerinden birinin ülkede sermaya birikiminin sağlanamamış olmasına bağladı. Kredi problemini çözülmesi için Halk Bankası'nın kurulduğunu hatırlatan Özgümüş, bankanın bu konuda uzun yıllar önemli mesafeler aldığını vurguladı.

2001 krizinden sonra Halk Bankası'nın içinin boşaltıldığını ve daha önceki fonksiyonunu kaybettiğini anlatan Özgümüş, "Halk Bankası geçmişte KOBİ misyonunu yönelik çok önemli işler yaptı. Fakat bankacılık kesimindeki sıkıntılar nedeniyle esnaf ve KOBİ'ler -eğer çok ciddi teminatları yoksa- krediye ulaşmakta güçlüklerle karşılaştı. İşte Kredi Garanti Fonu böyle bir boşluğu doldurmada büyük bir boşluğu dolduruyor." şeklinde konuştu.

Daha sonra katılımcılar birlikte KGF Adana Şubesi'nin açılışını yaptı. KOBİ'lere teminat sağlamak amacıyla TOBB, KOSGEB, TESK, MEKSA, TOSYÖV, Halk Bankası ortaklığıyla kurulan KGF, Mayıs ayı itibariyle 179,4 milyon YTL'lik kefaleti ile 2 bin 298 talebi karşıladı.

Fon, KOBİ'lerin 259,5 milyon YTL'lik banka kredesine ulaşılmasını sağladı.

Kaynak: CHA