Profesyonelleri Aratmadılar
Haberler » Yerel » Profesyonelleri Aratmadılar - Haberler

Profesyonelleri Aratmadılar

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu yaz kurslarını tamamlayanlar çıktıkları ilk gösteride tam puan aldı.

Profesyonelleri Aratmadılar

Belediye Tiyatrosu yaz kurslarını tamamlayanlar çıktıkları ilk gösteride tam puan aldı. Genel Sanat Yönetmeni Zekeriya yönetiminde düzenlenen kurslara katılan 40 kişi kısa sürede edindikleri deneyimlerini sahnede sergileme imkanı buldu. Kültür Merkezi'nde düzenlenen gösteride bol bol alkış alan yeni tiyatro sanatçılarının başarısı izleyenlerin beğenisini topladı.

Yaz döneminde 18-35 yaş grubuna yönelik düzenlenen tiyatro kursu 70 gün sürdü. Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde düzenlenen kurslarda ses, ritim, diksiyon, doğaçlama, mimik, rol ve karakter üzerine uygulamalı eğitim verildi. Dönem tamamlandığında ise kursa katılanlar tiyatro oyunlarından kısa bölümler hazırlayarak ilk sahnede deneyimlerini yaşadı. Haldun Taner, Sadık Şendil, Turgut Özakman, Buket Uzuner, Agim Rıfat Yeşeren, Müjdat Gezen, Yılmaz Erdoğan, Anton Çehov, Tenness Willemss gibi birbirinden değerli tiyatro yazarlarının oyunlarından kısa bölümler sahneye aktarıldı. Gösterdikleri performans ile profesyonelleri aratmayan oyuncular izlemeye gelenlerden bol bol alkış topladı.

Gösterilerden sonra kursa katılanlara katılım belgesi veren Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zekeriya Hocalar, "Bizlere tiyatroda her imkanı sağlayan Belediye Başkanımız Cevat Durak'a çok teşekkür ediyorum. Kısa sürede önemli değişim gösteren arkadaşlarımızın bu sürede özgüvenleri arttı, ortak hareket etme yetenekleri gelişti. Paylaşım ve toplumsal duyarlılıkları artarken, zamanı doğru kullanma yetenekleri gelişti. Burada aldıkları eğitim yaşamlarının her döneminde kendilerine katkı sağlayacaktır." dedi.

Kurslarda başarılı olanlar yeni dönem için hazırlanan çocuk oyunu Çirkin Ördek Yavrusu ile yetişkinlere yönelik olan Orhan Kemal'in romanından uyarlanan Tersine Dünya adlı oyunda rol alacak.

(AH)

16.09.2012 15: 42: 35

TSI

NNNN - İZMİR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler