Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Sağlık

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutant virüsün dünyada ve Türkiye'de daha fazla görülmeye başladığını belirterek, "Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var" dedi.

Koronavirüs vaka sayılarındaki dalgalı seyir ve tüm dünyayı etkileyen mutasyon süreci gözleri aşıya çevirdi. Akıllarda sürekli "Aşı, mutasyonlu virüse karşı gerçekten etkili mi?" sorusu var. Şimdiye kadar aşının mutant virüse karşı etkisiz olduğuna dair bilimsel bir kanıt ortaya çıkmadı; ancak Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den tedirgin eden bir açıklama geldi.

"BU VİRÜSLERİN KONTROLÜ DAHA ZOR"

Virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Özlü, "Tabii giderek şu anda toplumlarda sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada mutasyonlu virüsler yani varyant dediğimiz çok sayıda mutasyonun bir arada göründüğü yeni mutant virüsler daha fazla görülmeye başlıyor. Artış var, bu tabii izlenmesi gereken bir durum. Çünkü bu artışlar beraberinde yeniden salgında dalgalanmayı getirecek mi, yeniden vaka sayılarında bir artış olacak mı, bütün endişemiz o. Umarım kontrolünü sağlayabiliriz ama tabii bu virüslerin kontrolü daha zor, bulaşması daha kolay. Dikkatli olmamız lazım. Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Daha zayıf etkili ama hala etkili" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama var

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (23)
EFE: Amaaa okullari açıyorsunuz hem de tüm kademede. Çok iç açıcı bir durum yok daha. Çocuklarımızı nasıl gondericez okula, ya okulda kapıp bize de bulastirirlarsa.
TAYLIM DERDI: Bilim kurulumu yalan ve yakalık kurulumu. Ha kundeciye dört maasla banka teslim etmek ha bu omrunde labaratuar gormemi? imtehallerle prof olmu? yalan komüni.
MCOHEN: Bu adama asla güvenmiyorum
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title