Prof. Kanoğlu: Verimsiz Kullanılan Enerji Yaşam Standardını ve Üretim Kalitesini Düşürür

Enerjinin Tasarruflu Bir Şekilde Kullanılması Gerektiği, Aksi Takdirde Yaşam Standardında ve Üretim Kalitesinde Düşüş Yaşanabileceği Belirtilerek, Elektrikli Ev Aletleri Alırken "A" Sınıfı Enerji Etiketli Cihazların Tercih Edilmesi Gerektiği Bildirildi.

Prof. Kanoğlu: Verimsiz Kullanılan Enerji Yaşam Standardını ve Üretim Kalitesini Düşürür

Enerjinin tasarruflu bir şekilde kullanılması gerektiği, aksi takdirde yaşam standardında ve üretim kalitesinde düşüş yaşanabileceği belirtilerek, elektrikli ev aletleri alırken "A" sınıfı enerji etiketli cihazların tercih edilmesi gerektiği bildirildi.

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kanoğlu, Makine Mühendisliği Konferans Salonu'nda 'Enerji Verimliliği Projesi' konulu bir konferans verdi. Günlük yaşamın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle ihtiyaçlardan kısıtlama yapmadan, aile bütçesine ve çevrenin korunmasına katkı sağlanabeleceğini ifade eden Kanoğlu, enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak gerektiğini vurguladı. En önemli enerji kaynağı petrol ve kömür gibi fosil yakıtların hızla tükendiğini aktaran Kanoğlu, "Enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasındadır" dedi.

Çevreyi kirleten pek çok neden olduğuna değinen Kanoğlu, fabrikaların, elektrik santrallerinin, konutların, işyerlerinin ve araçların fosil yakıt yakarak havayı kirleten yanma gazları çıkardığını belirtti. Havayı en az kirleten yakıtın doğalgaz olduğunu söyleyen Kanoğlu, çevre kirliliğinin insan sağlığını bozan pek çok etki bıraktığını ifade etti. Çevre kirliliğinin astım, nefes darlığı, kanser, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğine işaret eden Kanoğlu, hayvan sağlığı ve bitkisel hayatın bundan olumsuz etkilendiğini ve küresel ısınmaya neden olduğunu vurguladı. Karbon monoksitin renksiz, kokusuz ve zehirli bir gaz olduğunu vurgulayan Kanoğlu, şöyle dedi:

"Karbon monoksit araçlardan ve kömürün yakıldığı sobalardan yayılır. Akyuvarlara yapışır ve onların oksijen taşımasına engel olur. Oksijen organlara ve beyine taşınamayınca vücut refleksini ve bilinci kaybeder ve yüksek miktarlarda öldürür. Kapalı garajlarda egzoz gazlarının arabanın içine girmesiyle ve kömür sobasından çıkan gazların dışarıdaki rüzgârın ve bacanın iyi çekmemesinin etkisiyle odaya girmesiyle insanlar ölür."

Elektrikli ev aletleri alırken "A" sınıfı enerji etiketli cihazların tercih edilmesi gerektiğini belirten Kanoğlu, "Evimizde kullandığımız enerjinin yaklaşık yüzde 20'si elektrikli aletler tarafından tüketilmektedir. Elektriğin büyük kısmını ise buzdolabı ve aydınlatma için harcamaktayız. Ev içi elektrik tüketim paylarının yüzde 30'u buzdolabı, yüzde 28'i aydınlatma, yüzde 10'u televizyon, yüzde 10'u elektrikli fırın, yüzde 7'si çamaşır makinesi, yüzde 6'sı bulaşık makinesi, yüzde 4'ü ütü, yüzde3'ü elektrikli süpürge, yüzde 2'si saç kurutma makinesi için kullanılmaktadır" şeklinde konuştu. Konferans sonunda Üniversite Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından Prof. Kanoğlu'na hediye takdim edildi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA