Prof. Dr. Tutkun: "Telaş Yapmaya Gerek Yok"

Prof. Dr. Tutkun: "Telaş Yapmaya Gerek Yok"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Çomü) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, Balıkesir'de Meydana Gelen ve Çanakkale'de de Hissedilen Depremin, "Kuzey Anadolu Fay Hattının Orta Kolunun Bir Branşı Olduğunu" Söyledi.

Prof. Dr. Tutkun:

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, Balıkesir'de meydana gelen ve Çanakkale'de de hissedilen depremin, ''Kuzey Anadolu Fay Hattının orta kolunun bir branşı olduğunu'' söyledi.

Prof. Dr. Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, o yöredeki tüm göllerin oluşumunun faylarla ilgili olduğunu bildirdi.

Depremin bölgede, yeni bir risk oluşturabilecek deprem olmadığını kaydeden Prof. Dr. Tutkun, ''Bu deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattının orta kolunun bir branşıdır. Bunlar o bölgede her zaman olabilecek tipte depremlerdir. Telaş yapmaya gerek yok. Bu, kesinlikle Marmara Denizi'nin içinde oluşması beklenen depremin habercisi değil, ayrı bir depremdir'' dedi.

Prof. Dr. Tutkun, asıl dikkat edilmesi gerekenin Marmara Denizi'nin içinde oluşabilecek aktiviteler olduğuna dikkat çekerek, Balıkesir'deki depremin artçı veya öncü bir deprem olarak algılanamayacağını kaydetti.

Kaynak: AA