Prof. Dr. Satar: 'Doğan Her 10 Bebekten Biri Prematüre' - Haberler
Haberi Paylaş

Prof. Dr. Satar: "Doğan Her 10 Bebekten Biri Prematüre"

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Prof. Dr. Satar:

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar her 10 bebekten birinin zamanından önce yani prematüre olarak dünyaya geldiğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji ( Yenidoğan ) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar her 10 bebekten birinin zamanından önce yani prematüre olarak dünyaya geldiğini belirtti.

Dünya Prematüre günü dolayısıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Öğretim Üyeleri, hemşireler ile zamanında prematüre doğan çocuklar ve aileleri geleneksel olarak bir araya geldi. Ailelere önce hipokrat salonun da eğitim verildi daha sonra pasta kesildi.

Etkinlikte Dünya Prematüre Günü nedeniyle açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar, her 10 bebekten bir tanesinin zamanından önce yani prematüre olarak doğduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, erken doğumların yeni doğan bebek ölümlerinin önemli bir kısmını oluşturduğuna da vurgu yaptı. Özellikle 32 gebelik haftasından (zamanında doğan bir bebeğin gebelik haftası 40-42 haftadır) erken ve 1500 gramdan küçük doğan bebeklerde birçok sorun gelişebildiğini dile getiren Satar, "Bu sorunların başında solunum yetmezliği, beyin kanaması, kalp yetmezliği, kalpte damarın açık kalması, enfeksiyon, tansiyon düşüklüğü, kan şekerinde düşüklük ve körlük geliyor. Bu nedenle bu bebeklerin daha iyi bir yaşama sahip olabilmesi için, daha doğmadan anne karnında ileri bir merkeze gönderilerek annelerine bebeklerinin akciğer ve beyin gelişimi için ilaç uygulanması sağlanmalı ve bu bebekler yeni doğan uzmanlarının eline doğmalıdır" dedi. - ADANA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500