Prof. Dr. Mungan: Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Tüm Masrafları Karşılıyor

Prof. Dr. Mungan: Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Tüm Masrafları Karşılıyor

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (Sdü) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Mungan, Tüp Bebek Tedavisinde Tüm Masrafların Devlet Tarafından Karşılandığını Söyledi. Prof. Dr.

Prof. Dr. Mungan: Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Tüm Masrafları Karşılıyor

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Mungan, tüp bebek tedavisinde tüm masrafların devlet tarafından karşılandığını söyledi. Prof. Dr. Mungan, bazı ailelerin sosyal güvencesi olduğu halde tüp bebek uygulamasının yüksek maliyet gerektirdiğini zannederek, hastaneye başvurmaktan çekindiklerini belirtti.

Hastanenin çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada Mungan, SDÜ bünyesinde 2 yıl önce açılan merkezde her 10 hastadan 4'ünün hamile kaldığını belirtti. Dünyada yüzde 40 civarında olan tüp bebek başarısının SDÜ Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı'nda yakalandığına değinen Mungan, tedaviyi kolaylaştırıcı yöntemlerle hem aileleri rahatlattıklarını, hem de devletin giderlerini düşürdüklerini anlattı. Hızlı Dondurma Tekniği (Vitrifikasyon) ile üreme hücrelerinin başarılı bir şekilde dondurma işlemine başladıklarını ifade eden Mungan, anneyi her defasında tedaviye mecbur bırakmayan bu tedavi yönteminden ailelerin kolayca yararlanabildiğini ifade etti.

Mungan, şunları söyledi: "Yüksek doz ilaç uygulamaları ile elde edilen yumurtalarının, ileri teknoloji kullanılarak erkek üreme hücreleri ile birleştirilmesi sonucunda elde edilen embriyolar (çocuk ana hücreleri) kanuni sınırlama nedeniyle en fazla 3 adet olmak üzere ana rahmine verilmektedir. Arta kalan embriyolar ise dondurma teknolojisine sahip olmayan birimlerde maalesef kullanılamamakta ve atılmaktadır. Bu kapsamda hastanın o dönem için eğer gebeliği oluşmadıysa, maalesef yeni bir dönem için tekrar tedavi gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Kliniğimizde yeni yöntemle gereksiz tedavilerin önüne geçilmiş oldu." (CİHAN)

Kaynak: CHA