Prof. Dr. Metin Arık: "Düşen Atlasjet Uçağının Değil Kaza Yapması, Havada Kalması Bile Mucize"

Prof. Dr. Metin Arık: "Düşen Atlasjet Uçağının Değil Kaza Yapması, Havada Kalması Bile Mucize"

Prof. Dr. Metin Arık: 'Düşen Atlasjet Uçağının Değil Kaza Yapması, Havada Kalması Bile Mucize'
CHA - Haberler | Güncel

Isparta'nın Keçiborlu İlçesi Türbetepe Mevkiinde Düşen Atlasjet Uçağında Hayatını Kaybeden Prof. Dr. Engin Arık'ın Eşi Prof. Dr. Metin Arık, Olayın Kaza Olduğunu ve Kuşkusunun Bulunmadığı Söyledi.

Isparta'nın Keçiborlu ilçesi Türbetepe mevkiinde düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık'ın eşi Prof. Dr. Metin Arık, olayın kaza olduğunu ve kuşkusunun bulunmadığı söyledi. Arık, eşinin bilgisayarının kayıp olması ile, "Bu konu bayat bir konu. Önceden kuşkularım vardı. Ancak bugün dellileri görünce kuşkularım kalmadı, bu uçağın değil kaza yapması, havada kalması bile mucize." diye konuştu.

Prof. Dr. Metin Arık, uçak kazası ve kazada hayatını kaybeden eşi Engin Arık'ın bilgisayarının kaybolması iddiasıyla ilgili soruları yanıtladı. Eşi Engin Arık'ın askeri maksatlı ya da gizli bir proje üzerinde çalışmadığını vurgulayan Metin Arık, "Eşimin yaptığı araştırmalar Türkiye için stratejik açıdan önemliydi. Ancak mesela Toryum konusu Türkiye için 20 yıl sonra gündeme gelebilecek bir mesele. Bu uzun süreli bir araştırmaydı. Eşimin üzerinde çalıştığı askeri veya özel bir gizli araştırma yoktu. Çalıştığı tüm projeler bilimsel projelerdi. Türkiye için önemliydi ama gizli değillerdi." diye konuştu. Arık, eşimin bilgisayarının kaybolduğu yönünde medyada yeralan haberin 'bayat' olduğunu söyledi.

Metin Arık, kaza ile ilgili esrarengiz bir durumun bulunmadığını belirtirken ihmalkarlığın olduğunu söyledi. ıÜüArık, "Kaza ilk olduğu anda benim ve meslektaşlarımın aklında kuşkular vardı. Ancak daha sonra elimize geçen bulgular gösterdi ki uçağın değil kaza yapması havada kalması bile bir mucizeydi. Konuyla ilgili 20-30 kişilik grup yoğun araştırmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Kaza sonrası Atlasjet'ten yetkililerin kendilerini aradığını ama samimi davranılmadığını ifade eden Metin Arık, "Kazazede başına 25 bin dolar vermeleri gerekiyordu. Fakat bunun için öyle bir iddianame metni hazırladılar ki bunun sakıncaları vardı. Bu şekilde Atlasjet 57 çarpı 25 bin doların üzerine oturdu. Bunu sigorta şirketinden aldığını zannediyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title