Prof. Dr. Halil Çiçek: Kur'an Irkçılığı Reddeder
Haberler » Güncel » Haber

Prof. Dr. Halil Çiçek: Kur'an Irkçılığı Reddeder

Siirt İl Müftülüğü, '2010 Kuran Yılı' Etkinlikleri Kapsamında Bir Konferans Düzenledi. Konferansa Konuşmacı Olarak Katılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, Kur'anı Anlamadığımız ve Kur'an'a Hayatımızda Yeterince Yer Vermediğimiz İçin Sıkıntı Çektiğimizi Vurguladı.

Prof. Dr. Halil Çiçek: Kur'an Irkçılığı Reddeder

Siirt İl Müftülüğü, '2010 Kuran Yılı' etkinlikleri kapsamında bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, Kur'anı anlamadığımız ve Kur'an'a hayatımızda yeterince yer vermediğimiz için sıkıntı çektiğimizi vurguladı.

Halk Eğitim Merkezi'nde verilen konferansta konuşan İl Müftüsü Faruk Arvas, Kur'an yılı etkinlikleri kapsamında bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti. İstanbul Beyazıt Camii Baş İmam Hatibi Suat Göztok'un Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Prof. Dr. Halil Çiçek, "Kur'an'ın emirlerini hayatımıza geçirebilseydik bugünkü sorunların çoğunu yaşamayacaktık." dedi. Prof. Dr. Çiçek, şöyle devam etti: "Kur'an-ı Kerim bizi en sıkıntısız, en doğru yola götürüyor. Biz onun emrettiği şeyleri hayatımıza uygulayabilseydik bugün yaşadığımız sıkıntıları yaşamazdık. Kur'an ırkçılığı reddediyor. Irkçılık yapanı bir kenara bırakın, ırkçılığa davet eden, ırkçılık yolunda hayatını kaybeden bizden değildir. Kur'an emanete hıyaneti ve kötülükleri yasaklar. Kadınlara ve çocuklara iyi davranılmasını emreder. Peygamber Efendimiz hayatı boyunca ne bir hanımına ne de bir kölesine bir tokat bile atmamıştır ve kötü davranmamıştır. Ama bu gün özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde din adına kadına karşı çok yanlış davranışlar yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi cehalet ve Kur'an hayatında uzak kalmaktır."

Dünyada bir çok bilim adamının Kur'an'ı Kerim'i incelediğini belirten Prof. Dr Çiçek, güzel sisli hafızlardan dinlemek ve kaliteli kağıtlara basmakla Kur'an'ın anlaşılamayacağını vurguladı.

Müftü Arvas, Vali Musa Çolak ve bazı daire müdürlerinin de katıldığı konferansın ardından Prof. Dr. Çiçek'e yöresel Siirt ürünleri takdim etti.