Prof. Dr. Çelik: Yeni Anayasanın İlkeleri Evrensel, Metni de Kısa Olmalı

Prof. Dr. Çelik: Yeni Anayasanın İlkeleri Evrensel, Metni de Kısa Olmalı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Çelik, yeni anayasanın ilkelerinin evrensel, metninin de kısa olması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Çelik: Yeni Anayasanın İlkeleri Evrensel, Metni de Kısa Olmalı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, yeni anayasanın ilkelerinin evrensel, metninin de kısa olması gerektiğini söyledi. Çelik, ABD'nin her eyaleti bir Türkiye kadar olmasına rağmen anayasasının 7 maddeden oluştuğunu vurguladı.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, Turgutlu Sanayici ve İşadamları Derneği (TUSİAD) tarafından "Çağdaş, Demokratik, Özgürlükçü Anayasa İçin El Ele" isimli bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak CBÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, CBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, Gediz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Yasin Sezer ile CBÜ'den Yrd. Doç. Dr. Fatih Demir katıldı.

CBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, burada yaptığı konuşmada yeni yapılacak anayasanın dilinin net ve anlaşılabilir olması gerektiğini söyledi. Şu anki anayasa ile Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer'in seçildiğini hatırlatan Çelik, "Bunlar seçilirken hiç kimsenin aklına 367 gelmedi ama demircinin oğluna gelince, işte o zaman 'Hop' dediler. 367'yi utanmaz, arlanmaz, haysiyetten yoksun, bu ülkenin en büyük hukukçuları savunmaya başladı. Bu yüzden anayasa maddeleri, net ve anlaşılır dille olmalıdır." dedi.

Anayasanın giriş kısmının, yani önsözünün de sadece evrensel insan hakları olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Çelik, "Her nesil, kendi anayasasını yapmalı; günün şartlarına ve günün anlayışına göre. Bizim bugün yapacağımız anayasayı, yarın çocuklarımız canları isterse değiştirmelidir. Bu anayasa, mutlaka çoğulcu ve katılımcı olmalıdır. Dünyada örnekleri var ve insan hakikaten gıpta ediyor. Devletin alanı ve kontrol alanı mutlaka daraltılmalı. Devlet, her şeye el atmış. Bu onun işi, görevi değil. Bizim anayasamız, devleti vatandaşa karşı koruyor. Anayasanın devleti değil, vatandaşı koruması gerekir. Kanunlar ferdi, vatandaşı devlete karşı koruyacak. Anayasanın içerisinde hiçbir şeye kutsiyet atfedilmemeli ve hiçbir ideoloji yer almamalı. Hiçbir etnik vurguya, hiçbir dini vurguya, hiçbir ideolojik vurguya yer vermeyen, nötr bir anayasa metni olacak." diye konuştu.

Sadece Genelkurmay Başkanlığı'nı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmakla bu işin olmayacağına değinen Çelik, "Oradan yetişen çocuklarımız, bizim çocuklarımız. Dünya ideolojisi olarak kendi milletlerinin değer yargılarına düşmanca yetiştiriliyorlar. Türk harbiyesinde, Türk tarihi okutulmuyor. Yunan harbiyesinde Yunan, İngiliz harbiyesinde İngiliz tarihi okutulur. Bizim harbiyemiz, cumhuriyet tarihinden öncesini kabul etmiyor. Böyle bir şey olamaz. Bu tarih Türk milletinin tarihi, bu ordu Türk ordusudur ve anayasada mutlaka eğitim öğretim programının uzmanlar tarafından yapılması gerektiğinin yer alması gerekir." dedi. Anayasanın bütün toplumu kucaklayıcı bir ruhu olması gerektiğini aktaran Çelik, "Anayasal kuruluşlar devleti değil, bireyi korumalıdır." diye konuştu.

AK Parti'nin ilk defa iktidara yüzde 34 oy alarak geldiğini hatırlatan Çelik, "O zamanki seçim sistemi ile 367'nin üzerinde milletvekili çıkardı. Ondan sonraki seçimde de yine fazla milletvekili çıkardı. Şu anda milletvekili 330'un altında ve yüzde 50 oy olmasına rağmen. Bugün kalkıp da, 'Ya 367'miz yok işte. Bunu ne yapalım, ne edelim? İşte konsensus dedik, komisyon kurduk, biraraya geldik, bunlar yan çizdi, bizim de sayımız yetmiyor.' deyip kimse bu bahanelerin arkasına sığınmamalı. Tayyip Erdoğan sadece cumhuriyet tarihi değil, Osmanlı dönemi de dahil Sokullu'dan sonra gelmiş en çalışkan başbakan ancak bu anayasayı yapmazsa hakkımı helal etmem. Bu anayasa, bu milletin anayasası olacak, geleceğimizin anayasası olacak, çocuklarımızın anayasası olacak. Biraz daha zaman geçer ve seçim sathına girilirse anayasa unutulur. Bir daha da kimse anayasa yapmaz." diye konuştu.