Prof. Dr. Ahmet Başoğlu: Sigara, Hastalıkların En Önemli Sebebi

Prof. Dr. Ahmet Başoğlu: Sigara, Hastalıkların En Önemli Sebebi

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahı Prof.Dr.Ahmet Başoğlu, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigaranın sebep olduğu hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Başoğlu: Sigara, Hastalıkların En Önemli Sebebi

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Başoğlu, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigaranın sebep olduğu hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu. Aktif ve pasif sigara kullanımının birçok hastalığın sebebi ve tetikleyicisi olduğunu belirten Başoğlu, "Sigara, hastalıklara, sakatlıklara, psikolojik sorunlara ve ölümlere neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir." dedi.

Prof. Dr. Ahmet Başoğlu, yaptığı açıklamada, sigaranın birçok hastalığa ve kanser türüne etkisi olduğu gibi akciğer kanseri için de çok büyük bir risk faktörü olduğunu söyledi.

Başoğlu, "Kanser, dünyada kalp hastalıklarından sonra ölüm sebebi olarak ikinci sıradadır. Akciğer kanseri erkeklerde en çok görülen kanser türüdür. Bu da, erkeklerin sigara içmeleri yanında, sigara içilen ortamlarda daha fazla bulunmaları ve sigara dumanına daha çok maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda da akciğer kanseri, ölüm nedenlerinde meme kanseri ile birlikte ilk sıralarda yer almaktadır." diye konuştu.

Akciğer kanserinin en büyük nedeninin sigara olduğunu belirten Başoğlu, "Sigara dumanının içeriğindeki zararlı maddeler başta solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organlarına ve yapısına etki eder. Genetik yatkınlığı olan ve ailesinde akciğer kanserli birey olan kişilerde kansere yakalanma riski normal bireylere göre fazladır. Özellikle bu kişilerin sigara kullanması da risk oranını oldukça arttırmaktadır. Ayrıca işi gereği asbest, arsenik, nikel gibi çeşitli kimyasal maddelere maruz kalmak da akciğer kanserine yakalanma riskini artıran faktörlerdendir." şeklinde konuştu.

Tütün içinde bulunan karbonmonoksit, nikotin, katran gibi zararlı maddelerin birçok solunum yolu hastalıklarına da neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Başoğlu, "Akciğer kanseri başta olmak üzere, ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) sebebiyet vermektedir. Bu hastalık, yaşadığı süre içerisinde nefes darlığı, göğüste ağrılar, hırıltılı nefes alıp verme, uzun süren öksürük gibi sorunlar da oluşturmaktadır. Sigara, ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp damar hastalıklarının da en önemli risk faktörlerindendir. Ayrıca kol ve bacak damarlarında atardamarların tutulmasıyla dokulara kan gitmemesi kol ve bacakların kesilmesiyle sonuçlanan problemler de yaratmaktadır. Özetle sigara, ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp-damar hastalıkları, akciğer kanseri, KOAH gibi hastalıkların sebebi olduğu gibi, adeta ölmeyenleri de sakat bırakan, insanların dost gibi gördüğü, severek içine çektiği en büyük düşmandır. Bu nedenle hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenlerin başında sigarayı bırakmak geliyor." açıklamasında bulundu.