Prodi: Türkiye İtidalli Davrandı

Prodi: Türkiye İtidalli Davrandı

İtalya Başbakanı Prodi, Erdoğan'la Birlikte Chigi Sarayı'nda Düzenlediği Ortak Basın Toplantısında, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta ki PKK'dan Kaynaklanan Terör Sorunun da İtidalli Davranıdığını Söyledi.

Prodi: Türkiye İtidalli Davrandı

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Chigi Sarayı'nda düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta yuvalanan PKK'dan kaynaklanan terör sorunuyla mücadelesinde itidalli davranış sergilemesini taktirle karşıladığını söyledi.

Prodi, Erdoğan'la yaptığı görüşmede bu konunun da gündeme geldiğini belirterek, "Türkiye'nin, bu sorunla mücadelede ölçülü davranması önemli. Sergilenen itidal, Avrupa tarafından da takdir ediliyor. Başbakan'a, bugüne dek itidalli tutum sergilemiş oldukları için takdirlerimi ifade ettim. Zira bana göre, terörle mücadele, aynı zamanda provokasyonlara gelmeyerek, demokrasi ve itidal gücünü ortaya koymaktır" dedi.

İtalya'nın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam ettiğini de belirten Prodi, şunları kaydetti:

"Dün yayımlanan İlerleme Raporu'nu da konuştuğumuz görüşmelerde, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda İtalya'nın verdiği desteği Başbakan'a da teyit ettim. Türkiye'nin reformlar konusunda ciddi adımlar atması için temennilerimi de dile getirdim."

Prodi, PKK ile mücadele konusunda İtalya'nın Türkiye ile ne türden bir işbirliği yapacağına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"İşbirliği, özellikle istihbarat konusunda olacaktır. Yani, terörle ilgili istihbarat bilgilerini vermek biçiminde olacaktır. Benzer durumlarda, dost ülkeler arasında gereken neyse yapılacaktır."

Kaynak: AA