Prizren Ticaret Odası Heyeti Edirne'ye Geldi

Kosova'nın Prizren Kenti Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti Edirne'ye Geldi. Edirne Belediyesi'ni Ziyaret Eden Heyet, Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken'le Bir Araya Geldi.

Prizren Ticaret Odası Heyeti Edirne'ye Geldi

Kosova'nın Prizren kenti Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Edirne'ye geldi. Edirne Belediyesi'ni ziyaret eden heyet, Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken'le bir araya geldi.

Prizren Ticaret Odası (ŞZA) Başkanı Afrim Tejeci, Kosovalı işadamları ile geldiği Edirne'de her zaman büyük ilgi gördüğünü söyledi. Tejeci, "Özellikle 1999 yılında savaş başlamadan önce sizler bizim halkımıza kapılarınızı açtığınız için önceliğimiz Edirne oldu. Bizimle suyunuzu yemeğinizi paylaştınız, bizlere kapılarınızı açtığınız için Kosova halkı adına sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Genç ve hırslı işadamlarımız var. Geçen yıl yeni Cumhuriyetimiz kuruldu. 63 devlet bizi tanıdı. İnanıyorum ki yakın bir tarihe kadar Birleşmiş Milletler'de de temsil edileceğiz. Kosova'da tarım ve hayvancılık çoğunlukta. Amacımız bir nebze de olsa işadamlarımız arasında işbirliği yapmak. İşbirliğimiz inşallah devam eder." dedi.

Belediye Başkan Yardımcı Namık Kemal Döleneken, iki ülke arasında sınırlar olsa da birbirilerinden kopmalarının mümkün olmadığını belirtti. Döleneken, "Dostluğumuz ve kardeşliğimiz ilelebet sürecek. Bunu pekiştirecek işlerse bu tür ziyaretler ile işadamları, siyasiler, sanatçılar ile ikili ilişkileri sürdürmek. Balkanlar'daki bütün milletler ile iyi ikili ilişkilerimiz var. Zaten iyi de olmak zorundadır. İstesek de istemesek de 600 yıllık bir geçmişimiz var. 600 yılı silmek mümkün değil. İçinde acı tatlı hatıralar var. Kader bizi bu kadar yıl bir arada tutmuş. Bundan sonra da birlikte olduğumuz sürece sorunlarımızı daha kolay çözeriz. Birbirimizin dilinden anlıyoruz. Aynı dili konuşmadığımız zaman da bile anlaşabiliyoruz." açıklamasında bulundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, ziyaretin anısına Kosova'dan gelen heyete hediye sundu. Heyet daha sonra Edirne Belediye binasında bulunan Atatürk odasını gezdi. (CİHAN)