Priştine: NATO Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Ulrich Kosova'da

Priştine: NATO Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Ulrich Kosova'da

Kosova'yı Ziyaret Eden NATO Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Harry Ulrich, NATO Olarak Kosova'da Hiçbir Şiddet Olayına İzin Vermeyeceklerini Açıkladı.

Priştine: NATO Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Ulrich Kosova'da

Kosova'yı ziyaret eden NATO Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Harry Ulrich, NATO olarak Kosova'da hiçbir şiddet olayına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Kosova incelemeleri çerçevesinde Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Roland Kather'in eşliğinde Kosova'nın doğusundaki Nobrda belediyesini ziyaret eden Amiral Ulrich, şiddet olaylarının belirip belirmemesinin, Kosova'nın liderleriyle halkının iradesine bağlı olduğuna dikkat çekti. Bir soru üzerine, Kosova'ya bağımsızlık tanınması halinde Balkanlar ve Kosova'da şiddetin patlak vereceği yolunda Sırbistan Dışişleri Bakanı'nın açıklamasını yorumlamaktan kaçınan Ulrich, "NATO Kosova'da şiddet yaşanmasına kesinlikle izin vermeyecektir. Şiddetin ortaya çıkıp çıkmaması Kosova liderleri ve halkının elindedir. Ben, halkın şiddete başvurmayacağına derinden inanmaktayım" dedi.

Ulrich, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Savunma Bakanları ile yapacağı toplantıda da geçiş dönemi geçiren Kosova hariç, bölgedeki tüm ülkelerin barış ve istikrar ihraç etmeleri için gayret göstermeleri gerekeceği mesajını vereceğini vurguladı. Sırpların çoğunlukta olduğu Nobrda belediyesindeki çalışmalara değinen Ulrich, bu belediyede etnik toplulukların Kosova toplumu ile bütünleşmesi için yapılan çalışmaları ve insanlar arasında hoşgörünün hüküm sürmesini takdir etti.

Ekonomik açıdan Kosova'nın yoksul belediyeleri arasında yer alan Nobrda'da itfaiyeyi de ziyaret eden Amiral Ulrich, itfaiyecilerle bir süre sohbet etti. NATO'nun Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral Harry Ulrich birkaç ay içinde halka güvence verdiği ve Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova'nın 3 belediyesini ziyaret etti.

Kaynak: İHA