Priştine: NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

Priştine: NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

Güvenlik ve Siyasi Konularla İlgili Gelişmeleri İncelemek Üzere Kosova'ya Gelen NATO'nun Askeri Komitesi'nin 40 Üyeli Heyeti, Güvenlik Konusunda Kosova Barış Gücü'nün (Kfor) Çalışmalarını Takdir Ettiğini Açıkladı.

Priştine: NATO Askeri Komitesi'nin Kosova İncelemeleri

Güvenlik ve siyasi konularla ilgili gelişmeleri incelemek üzere Kosova'ya gelen Nato'nun Askeri Komitesi'nin 40 üyeli heyeti, güvenlik konusunda Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) çalışmalarını takdir ettiğini açıkladı.

Nato askeri heyetinin gündeminde Kosova'nın nihai statüsünün çözümlenmesine ilişkin gelişmeler de vardı. NATO Askeri Komitesi Başkan Yardımcısı General Thomas Baptista, Priştine yakınlarındaki Slatina Askeri Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, NATO olarak, nihai statüsü bu yılın sonuna kadar çözümlenmiş bir Kosova'yı görmek istediklerini belirtti. Sıkı güvenlik tedbirlerinin alındığı havaalanında basına yaptığı açıklamada Baptista, "NATO, Temas Gurubu'nun belirlediği süre temelinde, Kosova'nın nihai statüsünün 2006 yılının sonuna kadar çözümlenmiş olmasını arzulamaktadır. Ancak bu konuda uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin öneri ve tavsiyeleri doğrultusunda karar alacak merci uluslararası camiadır" dedi. Baptista, nihai statüsünün belirlenmesinden sonra da KFOR'un Kosova'da varlığını sürdüreceğini belirterek, Kosova'da gelecekte de güvenlik ve istikrarın süreceğini vurguladı.

KFOR Komutanı Alman General Roland Kather ise, barış gücü askerlerinin barış ve güvenliği sağlamakta her zaman hazır olduklarının, bu arada Kosova'da istikrarı bozacak şiddet olaylarına kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Kather, "Barış ve güvenliği korumakta kararlı olduğumuz kadar, istikrarı sekteye uğratacak şiddet olaylarına da izin vermeyeceğimizi herkes bilmelidir" diye konuştu. General Kather, barış gücünün Kosova'da uzun süre daha varlığını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA