Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumu

Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumu

Sırbistan'da Yeni Anayasa İçin Yapılan İki Günlük

Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumu

Sırbistan'da yeni anayasa için yapılan iki günlük

referandum Kosova'da da Sırpların çoğunlukta olduğu belediye ve yerleşim yerlerinde düzenleniyor. Sırbistan'la eşzamanlı yapılan referanduma Kosova'da sadece Sırplar katılıyor.

Sırpların yaşadığı yerleşim birimlerinde sandıklar Türkiye saatiyle sabah saat 08.00'de açıldı. Kosova'nın kuzeyindeki Sırp belediye ve yerleşim yerlerinde olduğu gibi Kosova'nın merkeziyle doğusundaki Sırp yerleşim birimlerinde de referanduma katılımın yüksek olması bekleniyor.

Referanduma Kosova Sırpları tarafından büyük ilgi duyulması, ilk sırada pek çok yeni madde içeren yeni anayasada Kosova'nın Sırbistan'ın ayrılmaz parçası olarak gösterilmesinden ileri geliyor. Sırp bayraklarının dalgalandığı Priştine'nin 10 kilometre uzağındaki Graçanısa yerleşim yerinde referandum çerçevesindeki oylama okul binasında yapılıyor. Kosovalı Sırplar'ın iki gün içinde Sırbistan'ın yeni anayasasına evet oyu vereceği tahmin ediliyor.

Kosovalı Sırplar, Kosova'nın Sırbistan'ın yeni anayasasına özel madde çerçevesinde yer almasından gayet memnun görünüyor. Referanduma katılan 65 yaşındaki seçmen Ranko Josifoviç, anayasanın Kosova'daki Sırplara ilerleme getirmesini ve durumlarının düzelmesini beklediğini belirtti. 61 yaşındaki Ankisa Djokç de Sırbistan'ın yeni anayasasının Kosaovalı Sırpların lehine olduğunu düşündüğü için referanduma katıldığını belirterek, "Artık yüzümüzü güldürecek günlerin gelmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Bu arada Kosova maddesinin anayasaya konulmasına ve Sırbistan Meclisi'nden geçtikten sonra halkın oyunu da kazanması için Sırp Hükümeti'nin Kosova'yı da referanduma dahil etmesi, Kosova liderlerinin büyük tepkisine yol açtı. Kosova liderleri ile UNMİK yetkilileri referandum sonuçlarının, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecinde hiçbir şekilde etkili olamayacağını açıkladı.

Kosova için ihtilaflı olan bu referandumun düzenlenmesine Kosova'daki Birleşmiş Milletler İdaresi onay vermedi, ancak yapılmasını da engellemedi. Referandum sonuçlarının pazartesi günü açıklanması bekleniyor.